1401\06\30 18:34:10


آزادی ۷ زندانی در دادسرای تهران

۷ متهم به قتل با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای جنایی تهران آزاد شدند.

12 و 8 و 15 ...

وقتی این ارقام رنگ ماه و سال به خود می گیرند دیگر به این کوچکی نیستند و وقتی این ماه ها و سال ها در انتظار  چوبه دار  در زندان سپری می شود، حقیقتی زمخت و کابوسی وحشتناک و کشدار است.

فقط یک متهم به  قتل می تواند بزرگی عدد سال های حبس را درک کند و وقتی جنایتش در کنج روزهای تلخ حبس رنگ ندامت می گیرد؛ دستی از جنس عاطفه به سمتش دراز می شود و او را از  کابوس مرگ  به دل زندگی باز می گرداند.

سرچشمه عاطفه که جاری می شود گویی یک جهان را سیراب از حس آرامش می کند.درست مثل حسی که امروز با آزادی 7 متهم به قتل در دادسرای جنایی تهران جاری است.

آزادی 7 زندانی متهم به قتل در دادسرای جنایی تهران

امروز با همت واحد صلح و سازی دادسرای جنایی تهران 7 متهم به قتل آزاد شدند.

دکتر  محمد شهریاری  سرپرست دادسرای جنایی تهران در مراسم آزادی زندانیان که با حضور بازپرس میثم حسین پور، چهره مردمی سال قبل برنامه فرمول یک؛ و همچنین مجری برنامه علی ضیا صورت گرفت؛ا ینطور توضیح داد و گفت: «تلاش ما در کنار صلح یاران واحد صلح و سازش دادسرای جنایی بر این است که در پرونده هایی که مستحق بخشش هستند تا حد ممکن تلاش برای مصالحه صورت گیرد.

برای تامین وجه المصالحه بازپرس حسین پور تندیس چهره مردمی برنامه فرمول یک را به نیکوکاران فروخت و مبلغ دریافتی را صرف آزادی زندانیان کرد. همچنین بعد از اینکه اعضای تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی از این تصمیم با خبر شدند؛ قبل از عزیمت به مسابقات جهانی تی شرت را که به امضای اعضای تیم رسیده نیز جهت این کار اهدا کردند.»

7 سال قبل زمانی که  بازپرس میثم حسین پور  کار قضاوت خود را آغاز کرد، خودنویسی خریداری کرد و در حرم امام رضا نذر کرد که با آن فقط حکم آزادی و قرار منع تعقیب متهمان را امضا کند.

سال گذشته بود که خودنویس نجات بخش آقای قاضی خبرساز شد.بازپرس حسین پور که هرگز با آن خودنویس حکم بازداشت هیچ متهمی را امضا نکرده نبود تصمیم گرفت خودنویس نجات بخش خود را برای کمک به آزادی زندانیان بفروشد.به این ترتیب فردی نیکوکار این خودنویس را یک میلیارد و 200 میلیون تومان خریداری کرد.

پس از آن بازپرس حسین پور به عنوان چهره مردمی به برنامه فرمول یک رفت و تندیس چهره مردمی به او تعلق گرفت.حالا برنامه فرمول یک به همراه بازپرس حسین پور تصمیم گرفتند که برای نجات یک زندانی متهم به قتل این تندیس را به فروش برسانند.

بازپرس حسین پور در این مراسم گفت: «تندیس برنامه فرمول یک به خاطر یک کار خیر به بنده اهدا شد که حالا همان تندیس هم صرف کار خیر شد.این سهم کوچکی بود که برای آزادی یک زندانی انجام شد اما هر ماه تعداد زیادی زندانی با همت نیکوکاران آزاد می شوند که از تک تک آنها و همچنین کمک های مردمی باید تشکر کرد.»

همچنین علی ضیا ضمن تقدیر از اقدام این بازپرس جنایی گفت: «با آقای حسین پور در برنامه فرمول یک آشنا شدم و از این عزیز بزرگوار تشکر می کنم به خاطر کار بزرگ و درخشانی که انجام دادند.کار خیر در لحظه شکل نمی گیرد و اگر در در لحظه باشد، فراموش خواهد شد.مسیر صلح یاران دادسرای جنایی تهران مسیری سازنده است که سال ها بعد از آن الگو برداری خواهد شد.»

همچنین در این مراسم از افسون علیمرادیان، علیرضا اصغری و خانم حسینی که از چند سال قبل برای آزادی زندانیان قدم در راه خیر می گذارند تقدیر به عمل آمد.

قتل همسر به خاطر اختلاف با برادرزن

اولین کسی که امروز دستبند زندان از دست هایش باز شد مردی است که دستش به خون شریک زندگی اش آلوده شده بود.

«از سال ها قبل با هم مشکل داشتیم. روز حادثه باز هم با او بحثم شد و از او پرسیدم چرا طلاهایت را که با زحمت خریده ام فروختی و خرج برادر معتادت کردی؟ به خاطر همین با او و برادرش بحثم شد.در جریان درگیری نمی دانم چرا به حدی عصبانی شدم که با چاقو یک ضربه به گردن همسرم زدم.»

همین جنایت کافی بود تا 12 سال او را کنج  حبس  نگه دارد.در این سال ها شاید بارها لحظه های خوش و ناخوش زندگی مشترکش را مرور کرده بود.پشیمان بود اما دیگر با چوبه دار تنها یک قدم فاصله داشت چون فرزندانش هم تقاضای قصاص او را کرده بودند:«یک پسر 16 ساله دارم که بعد از دستگیر شدن من در بهزیستی زندگی می کند.

او و دختر 18 ساله ام تقاضای قصاص من را داشتند.پدر همسرم هم حاضر به گذشت از قصاص نبود.»

بالاخره با تلاش نیکوکاران این متهم موفق به جلب رضایت اولیای دم به شرط پرداخت شد و همچنین نیکوکاران او را در تامین دیه نیز یاری دادند.

گفتگو با قاتلی که در زندان کنکور قبول شد

«دو سال قبل بود که در یک درگیری مردی را که مزاحم همسرم می شد به قتل رساندم.اما هرگز اهل خلاف و درگیری نبودم و بلافاصله بعد از ارتکاب جرم و انتقال به زندان به شدت پشیمان بودم.به قرآن پناه بردم و به آیه ای رسیدم که گفته بود ما بنده های خود را تنها نمی گذاریم.»

نامش مهران است و مدتی است که سرگذشت عجیبش سرتیتر اخبار حوادثی قرار گرفته است.او ناخواسته در یک درگیری متهم به قتل عمد شد اما باز هم امید به مدد الهی در زندان به او جان دوباره بخشید.همین باعث شد که در زندان درس بخواند و در کنکور قبول شود:«همسرم قبل از ازدواج در یک رستوران کار می کرد.مدتی بود متوجه پیامک های مدیر رستوران به همسرم شده بودم و برای همین با او تماس گرفته و اعتراض کردم.بعد از من خواست که با او قرار بگذارم.من هم ترسیدم که سر قرار بلایی سرم بیاید، برای همین با خودم یک چاقوی آشپزخانه همراه بردم.»

مهران در جریان درگیری ضربه ای با چاقو به مدیر رستوران زد که باعث قتل او شد:«روزهای زندان برای من سخت می گذشت و عذاب وجدان رهایم نمی کرد.برای همین تصمیم گرفتم درسم را ادامه دهم.لیسانس عمران داشتم و شروع کردم به درس خواندن تا بتوانم در کنکور ارشد شرکت کنم.نزدیک کنکور بود که زمزمه انتقال من به سوییت انفرادی برای انجام تشریفات قبل از اجرای حکم به گوشم رسید.اما باز هم سعی می کردم روحیه ام را حفظ کنم و امیدم به خدا باشد.فردای روز کنکور به سوییت منتقل شدم. اما با تلاش خانواده ام و نیکوکاران موفق شدم از شاکی مهلت بگیرم.»

تلاش برای نجات جان مهران از قصاص ادامه پیدا کرد و اولیای دم با بزرگواری از حق قصاص خود به شرط دریافت دیه گذشت کردند:«اولیای دم با شرط دریفت وجه المصالحه از قصاص گذشتند و قصد دارند مبلغ دیه را هم صرف امور خیریه کنند.وقتی نیکوکاران تلاش خود را برای تامین مبلغ آغاز کردند، جواب کنکور هم آمد. با رتبه 422 عمران سازه دانشگاه خواجه نصیر قبول شدم.همین باعث شد نیکوکاران رقبت بیشتری برای کمک به من پیدا کنند و بالاخره مبلغ تامین شد.»

امروز دستبند از دستان مهران باز شد و او همین مهر ماه سر میز و نیمکت درس خواهد نشست.

قتل همسر در شعله های آتش

15 سال قبل مرد جوان به اتهام قتل همسرش با آتش زدن عمدی خانه بازداشت شد اما در تمام این سال ها اتهام خود را نپذیرفت.هر بار در دفاع از خود عنوان کرد که همسرش  خودسوزی  کرده بود.این متهم گفت: «سه سال بود که با همسرم ازدواج کرده بودم.

موقع وقوع حادثه او باردار بود. من در تمام مراحل رسیدگی به پرونده اعلام کرده بودم که همسرم خودسوزی کرد اما ادله ای که بر علیه من وجود سبب صدور حکم قصاص شد و 3 بار هم تا پای چوبه دار رفتم.»

اولیای دم در نهایت با دریافت وجه المصالحه از حق قصاص خود گذشت کردند.

قتل داماد در درگیری خونین

متهم دیگر مرد جوانی است که شوهر خواهر خود را به قتل رسانده است.او در جریان درگیری خانوادگی در اعتراض به اینکه داماد خانواده ازدواج قبلی خود را پنهان کرده بود، با چاقو او را به قتل رساند.

با تلاش نیکوکاران اولیای دم این پرونده هم حاضر به گذشت شده و متهم از قصاص رهایی پیدا کرد.

رهایی از قصاص با حفظ قرآن

وقتی جوان محکوم به قصاص در زندان شروع به حفظ کردن قرآن کرد، خبر نداشت که این ماجرا یکی از دلایلی می‌شود که دل خانواده مقتول نرم شده و در نهایت از قصاص او گذشت کنند.

یکی از روزهای شهریور سال 88 بود که 2 مرد در یکی از مناطق شمال پایتخت با هم درگیر شدند. دعوای آنها بر سر مسئله‌ای کاملا پیش پا افتاده بود اما جنجال بزرگی برپا کرد.

آنقدر بحث میان آن 2 نفر بالا گرفت که تبدیل به زد و خورد شد و در آخر یکی از آنها با چاقو ضرباتی به دیگری زد.او در بازجویی‌ها به قتل اقرار کرد و گفت: هرگز قصد نداشته جان مقتول را بگیرد.متهم چندین بار پای چوبه دار رفت اما هر بار موفق شد در واپسین لحظات از اولیای دم مهلت بگیرد.

او در زندان چند جزء از قرآن را حفظ کرده بود و  وقتی این اخبار به گوش اولیای دم رسید، آنها دلشان به رحم آمد و به حرمت اربعین تصمیم بزرگی گرفتند و سرانجام 2 شرط برای بخشش قاتل عزیزشان مطرح کردند؛ نخست پرداخت دیه بود و دوم اینکه قاتل پس از آزادی هرگز در منطقه‌ای که اولیای دم زندگی می‌کنند آفتابی نشود. وقتی قاتل در زندان در جریان این 2 شرط اولیای دم قرار گرفت، قبول کرد که پس از آزادی هرگز به منطقه‌ای که اولیای دم زندگی می‌کنند پا نگذارد. از سوی دیگر بخشی از دیه را با کمک خانواده‌اش پرداخت کرد و بخش دیگری نیز با کمک خیرین فراهم شد و به این ترتیب او از مجازات مرگ رهایی یافت و پس از 13سال حبس، ‌از زندان آزاد شد.

درگیری خونین در جاده تلو

حدود 15 سال قبل رسیدگی به پرونده قتل یک جوان در جریان درگیری با بچه محل هایشان در جریان رسیدگی قرار گرفت.در این پرونده جوانی در  جاده تلو  به قتل رسیده بود و بررسی ها نشان داد جوانی به نام افشین عامل جنایت است که پس از دستگیری به قتل اعتراف کرد.

متهم که پس از طی حبس طولانی مدت موفق به جلب رضایت اولیای دم شد، گفت:«پسرعمویم اختلاف قبلی با یکی از هم محله ای ها داشت.روز حادثه من به هواخواهی از او وارد نزاع شدم و در جریان این حادثه مرتکب قتل شدم.»

قتل مسافر اروپا برای سرقت

متهم دیگر مرد میانسالی است که با وسوسه دوستش دست به قتل یک مرد میانسال زدند تا بتوانند اموال او را سرقت کنند.این متهم که با تلاش صلح یاران امروز در آستانهآزادی قرار گرفت، گفت:«دوستم من مقتول را می شناخت و می دانست که او می خواهد به خارج از کشور برود.برای همین همه اموالش را نقد کرده و در حساب بانکی اش ریخته بود.با وسوسه دوستم به قصد سرقت اموال مقتول دست به قتل او زدم.»

.

.


بازنشر از : منبع: رکنا