1401\11\01 19:54:23


برف ضعف زیرساخت های کهگیلویه و بویراحمد را نمایان کرد

یاسوج_ بارش برف در کهگیلویه و بویراحمد طی روزهای گذشته مشکلات فراوانی را برای ساکنان این استان به همراه داشت که نشان از ضعف زیر ساخت ها در این استان دارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها_ پژمان امیدی: کهگیلویه و بویراحمد مملو از ظرفیت های بالقوه است و پتانسیل های مغفول مانده در هر نقطه این استان خود نمایی می کند اما همچنان راه زیادی برای رسیدن به توسعه در این استان وجود دارد.

کهگیلویه و بویراحمد ۹ شهرستان سردسیری و گرمسیری را در خود جای داده است، طی فصل زمستان، شهرستان های بویراحمد، دنا، مارگون و بخش هایی مانند دیشموک و قلعه رئیسی به خصوص بعد از بارش برف و باران روزهای سختی را به دلیل محرومیت های زیرساختی سپری می کنند. بدون شک در راستای مدیریت بحران در زمان بارش برف و بحران های طبیعی، وجود زیر ساخت های مختلف در هر استان ضروری است. ضعف زیرساخت ها در استان ضعف یا عدم انطباق این زیرساخت ها با شرایط می تواند یک بارش را به یک بحران مدیریتی تبدیل کرده و شرایط را از کنترل خارج کند.

در کنار افزایش تجهیزات، زیرساخت های پایدار نقش موثری در کنترل بحران ها دارد و نمود واقعی این مهم را در ضعف شبکه های برق رسانی، آب رسانی و زیرساخت های روستایی کهگیلویه و بویراحمد می توان یافت. بر اساس بررسی خبرنگار مهر، طی بارش های اخیر کهگیلویه و بویراحمد در دو بازه زمانی، بیش از ۲ هزار کیلومتر راه عشایری کهگیلویه و بویراحمد از دسترس خارج، ارتباط ۳۶٠ روستا قطع، برق حوزه شهری بین ۱۴ تا ۳۸ ساعت قطع شد. نمونه این موارد قطعی آب شهر یاسوج بود و بخشی از این موضوع ناشی از خارج شدن هشت حلقه چاه از مدار به دلیل نبود برق است.

همچنین با ایجاد این مشکل مشخص شد که مخازن آب شهر یاسوج تنها برای کمتر از هشت ساعت توان پوشش آبرسانی شهری را دارند. استاندار کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با مشکل شکل گرفته در پی بارش های اخیر استان گفت: قطع برق، دسترسی به بسیاری از خدمات در استان را غیر ممکن کرد. سید علی احمد زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: همه توان استان در بارش های اخیر پای کار بود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه در بحران ها باید پیش بینی سخت ترین شرایط را داشته باشیم، عنوان کرد: در بحث مشکلات برق ۵٠ اکیپ تمام توان را برای حل قطعی برق به کار گرفتند. زیرساخت روستایی نیاز به اصلاح دارد استاندار با بیان اینکه سقوط شبکه برق از جمله موارد قابل توجه در بارش های اخیر بود، عنوان کرد: تثبیت ارتباط محورهای روستایی از هدفگذاری های انجام شده بود. احمد زاده با اشاره به اینکه یک ایراد من به زیرساخت ها است، عنوان کرد: زیرساخت مناطق روستایی نیاز به اصلاح دارد.

وی با تاکید بر اینکه این اصلاح باید در دولت های قبلی شکل می گرفت، عنوان کرد: این مهم به تاخیر افتاده و روی دوش دولت انقلابی افتاده است. استاندار با اشاره به اینکه اطراف شهر یاسوج مخزن آب ساخته نشده است، ابراز داشت: در شهر یاسوج ظرف سه تا چهار ساعت آب قطع شد و مخازن جوابگوی چند ساعت تامین آب شهر هم نبود. استاندار با اشاره به اینکه دولت شروع به ارتقای ظرفیت ها و منابع تامین آب شهر یاسوج کرده است، از افتتاح تصفیه خانه آب شهر یاسوج در دهه فجر خبر داد.

میراث دار گذشته هستیم احمد زاده با بیان اینکه در بحث تامین آب ما میراث دار گذشته هستیم. اظهار کرد: نمی خواهیم دولت های دیگر را زیر سوال ببریم، اما کمبود زیرساخت های تامین آب یاسوج در این بارش ها محسوس بود. احمد زاده گفت: علیرغم حجم کار، آنچه که در استان پیش آمد، توقع ما از نیروها حرکت جهادی بود و این اقدام نیز اجرایی شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه انتظار دولت جهادی از ما کار جهادی به تمام معنا است، کوتاه سازی زمان خدمت رسانی باید محور فعالیت باشد. وی فرسودگی شبکه برق را مربوط به گذشته دانست و خاطرنشان کرد: باید اصلاح لازم در محور شبکه های برق نیز انجام شود. احمد زاده از تخصیص بودجه به استان در محورهای مختلف راه، آب، برق و زیرساخت ها خبر داد و اظهار کرد: عزم دولت بر بهبود زیرساخت ها و توسعه همه جانبه استان است.

تبلیغات
برق و روشنایی ساختمان
برق و روشنایی ساختمان

SearchBiz ارائه اطلاعات جامع در مورد فروش، اجاره، مشاوره و اجرا، تعمیرات و سرویس در حوزه صنعت و تولید در کشور.

همچنین مسدود شدن محورهای روستایی از دیگر ضعف های زیرساختی استان است. ۴۸ درصد راه روستایی استان خاکی است مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲٠٠٠ کیلومتر بازگشایی راه روستایی مسدود شده در بارش اخیر انجام شد. عابد محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: ضعف زیرساخت جاده های روستایی و برفگیر بودن ۹٠ درصد آنها در مناطق روستایی سبب مسدود شدن مسیر یا مشکلات دسترسی می شود.

وی با بیان اینکه آسفالت ۱٠٠ کیلومتر راه روستایی استان در مدت ۹ ماه محقق شد، اظهار کرد: ۴ هزار و ۴٠٠ کیلومتر راه روستایی در استان داریم که ۲۳٠٠ کیلومتر راه روستایی شامل ۵۲ درصد آن آسفالت شده و ۴۸ درصد راه روستایی استان خاکی است. ضعف زیرساخت جاده های روستایی و برفگیر بودن ۹٠ درصد آنها در مناطق روستایی سبب مسدود شدن مسیر یا مشکلات دسترسی می شود محمدی با بیان اینکه مشکلات راه روستایی مربوط به دیروز و امروز نیست، اظهار کرد: برنامه ریزی برای رفع عقب افتادگی در راه‌های روستایی انجام شده و در تمام نقاط استان پروژه‌هایی تعریف شده است. وی از برخورداری راه آسفالته در روستاهای بالای ۲٠ خانوار تا پایان دولت خبر داد و ابراز داشت: ۵٠٠ کیلومتر راه روستایی خاکی در مناطق بالای ۲٠ خانوار استان داریم.

محمدی از تحقق توسعه بی سابقه آسفالت راه روستایی استان در سطح کشور خبر داد و ابراز کرد: ۱٠٠ کیلومتر راه روستایی استان را در ۹ ماه گذشته آسفالت کردیم. مدیرکل راهداری استان با اشاره به عدم ابلاغ اعتبارات سال جاری، گفت: با استفاده از ظرفیت اعتباری سال گذشته، جذب بسیار مناسبی محقق و دهها پروژه راه روستایی اجرایی شد. محمدی تصریح کرد: اجازه برگشت یک ریال از اعتبارات سال ۱۴٠٠ را ندادیم.

محمدی خاطرنشان کرد: در محورهای مختلف عملیات آسفالت محقق شده و رشد مناسبی شکل گرفته است. ۱٠٠٠ کیلومتر راه روستایی مسدود شد مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد نیز از مسدود شدن قریب به ۱٠٠٠ کیلومتر راه عشایری در شهرستان‌های کهگیلویه و گچساران خبر داد. فیض الله آذرفر در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با توجه به بارش‌های اخیر استان، قریب به کیلومتر راه عشایری در شهرستان گچساران و ۵٠٠ کیلومتر راه عشایری در شهرستان کهگیلویه مسدود شد.

وی با بیان اینکه برای بازگشایی این مسیرها به ماشین آلات سنگین راهداری نیاز بود، اظهار کرد: در هر بارش سنگینی قریب به دو تا سه روز برای بازگشایی مسیرها زمان نیاز است. آذر فر اصلاح مطلوب راه های عشایری را یک نیاز دانست و گفت: جاده دسترسی مطلوب، خدمات رسانی بهتر را محقق می کند. مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: توسعه ظرفیت های مدیریت بحران در کنار رشد زیرساخت ها هدفگذاری شده است.

علیرضا نیکروز در گفتگو با خبرنگار مهر، افرود: ضعف زیرساخت ها گاها ساختار و عملکرد ها را تحت تاثیر قرار می دهد که باید در این بخش توسعه همه جانبه وتوجه به پدافند غیر عامل مورد توجه باشد. ضعف زیرساخت ها گاها ساختار و عملکرد ها را تحت تاثیر قرار می دهد که باید در این بخش توسعه همه جانبه وتوجه به پدافند غیر عامل مورد توجه باشد نیکروز از برگزاری چندین جلسه ستاد مدیریت بحران طی هشدارهای اخیر سازمان هواشناسی خبر داد و گفت: در بارش های اخیر تمام توان استان برای مدیریت و عادی سازی شرایط به کار گرفته شد. وی با اشاره به ایجاد زیرساخت های مدیریت بحران در شهرستان ها، اظهار کرد: انسجام بخشی و توان افزایی میدانی در مناطق مختلف هدفگذاری شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد نقش تعامل دستگاهی در عبور از بحران ها را محسوس دانست و گفت: در بحث بارش های اخیر، هم افزایی بهتر شهرداری و شرکت برق می توانست از سقوط گسترده درختان و آسیب و قطعی بخش زیادی از شبکه برق جلوگیری کند. نیکروز تصریح کرد: توسعه مردم محور مدیریت بحران می تواند بخش زیادی از کمبودها در شرایط خاص را جبران کند. وی افزود: پویش های مردمی نقش موثری در کاهش خسارات ناشی از ضعف زیرساختی دارد.

شرایط ایجاد شده ناشی از بارش های اخیر در استان نشان داد که باید در کوتاه ترین زمان ممکن زیر ساخت های کهگیلویه و بویراحمد تقویت شود تا در آینده شاهد مشکلاتی از این دست نباشیم.. .


بازنشر از : مهر

استانداری کهگیلویه و بویراحمد

ایجاد زیرساختها

محرومیت زدایی