1401\06\01 01:16:12


تدارک میزبانی از ۵۰۰ هزار زائر اربعین در شهر قم صورت می‌پذیرد

قم- مسئول قرارگاه مردمی اربعین قم پیش بینی میزبانی از تعداد۵۰۰ هزار نفر از زائران ایرانی و خارجی در ایام اربعین حسینی با محوریت مسجد مقدس جمکران خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی قربانی کرم بعد از ظهر دو شنبه در نشستی خبری با تشریح فعالیت‌های ستاد مردمی اربعین قم اظهار داشت: ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی از سال ۱۳۹۵ در شهر قم توسط تعدادی از بسیجیان انجام شد و این خدمات در سال‌های بعد گسترده و با سازماندهی بهتری انجام شد.

مسئول قرارگاه مردمی اربعین قم بیان داشت: در سال ۱۳۹۸ و قبل از شیوع ویروس کرونا تعداد بیش از ۱۵۲ نفر از زائران ایرانی و خارجی اربعین حسینی در شهر قم و در مصلی قدس مورد پذیرایی قرار گرفتند. قربانی کرم عنوان داشت: با توجه به محدودیت‌های کرونا که در دو، سه سال اخیر در زمینه سفر اربعین حسینی وجود داشته است پیش بینی می‌شود امسال زائران بسیاری عازم این سفر شوند و تدارک لازم برای میزبانی از ۵۰۰ هزار زائر اربعین در شهر مقدس قم صورت می‌پذیرد. مسئول قرارگاه مردمی اربعین قم افزود: تلاش می‌شود تا از زائران اربعین حسینی که در قبل و یا بعد از سفر به عراق در شهر مقدس قم حضور پیدا می‌کنند میزبانی مطلوب و در شانی صورت گیرد و در این راستا ۱۱۴ نفر نیروی انسانی در این مجموعه ساماندهی شدند و شرح وظایفی برای آنان تعریف شده است و از سویی دیگر بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ نفر نیز به عنوان خادم به زائران حسینی در بخش‌های مختلف خدمت رسانی می‌کنند.

ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی از ۵ صفر تا ۳۰ صفر ادامه پیدا خواهد کرد وی ادامه داد: ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی از ۵ صفر تا ۳۰ صفر ادامه پیدا خواهد کرد و مقرر شد تا مسجد مقدس جمکران محل اصلی میزبانی از زائران اربعین حسینی باشد که شبستان امام حسن عسکری (ع) برای این امر در نظر گرفته شده است. قربانی کرم همچنین بیان داشت: در صورت تکمیل ظرفیت مسجد مقدس جمکران برخی دیگر از اماکن همانند مصلی قدس، مدارس، مساجد و مدارس نیز برای اسکان زائران اربعین استفاده خواهد شد و در این زمینه هماهنگی لازم صورت گرفته شده است. مسئول قرارگاه مردمی اربعین قم گفت: پیش بینی می‌شود زائران ایرانی به مدت ۲۴ ساعت و زائران خارجی به مدت سه شبانه روز در شهر مقدس قم حضور داشته باشند که برنامه ریزی لازم برای دعوت از آنان برای اسکان و پذیرایی از این عزیزان از ورودی شهر و راهنماهایی که در اطراف حرم مطهر مستقر هستند صورت گیرد.

قربانی کرم عنوان داشت: خدمات رسانی به زائران اربعین در واقع رزمایشی برای آمادگی زمان ظهور است باید فضایی ایجاد شود تا زائران کشورهای اسلامی در ایام اربعین خدمات مطلوبی دریافت کنند چرا که این امر بازتابی در کشورهای آنان نیز خواهد بود. وی بیان داشت: اینکه مسجد مقدس جمکران برای استقرار زائران اربعین انتخاب شده دلایل زیادی داشت که یکی از دلایل آن مباحث ترافیکی و تمرکز ارائه خدمات به این عزیزان است و شهرداری قم قول داده است تا اتوبوسرانی را در مسیر حرم جمکران فعال کنند تا زائران برای تردد به حرم مطهر مشکلی نداشته باشند. ویزیت، درمان و دارو برای زائران اربعین حسینی در قم رایگان است مسئول قرارگاه مردمی اربعین قم بیان داشت: هر ساله ۳۰۰ نفر از مبلغان آقا و خانم در ایام اربعین در بین زائران بخصوص زائران پاکستانی حضور یافته و آنان را همراهی می‌کنند.

وی افزود: افراد مختلفی در زمینه‌های مختلف آمادگی خود را برای خدمت به زائران اربعین در قم اعلام کردند تا خدمات صرفاً پذیرایی نباشد و در قالب‌های مختلف باشد. وی همچنین بیان داشت: هر ساله ویزیت، درمان و دارو برای زائران اربعین حسینی در قم رایگان است و امیدواریم این خدمات درمانی را امسال نیز داشته باشیم. قربانی کرم همچنین از شهروندان قمی خواست تا نذورات و کمک خای خود را برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی به شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۴۳۴۰۰۷ به نام قرارگاه مردمی اربعین استان قم واریز کنند.

.


بازنشر از : مهر

قم

اربعین حسینی

اربعین 1401