جهاد کشاورزی اردبیل مدیریت جهادی سرمایه گذاری اساتید دانشگا اردبیل- سند جامع تحو

1401\06\30 18:19:04


سند جامع تحول کشاورزی در اردبیل رونمایی شد

اردبیل- سند جامع تحول بخش کشاورزی برای اولین بار به عنوان کامل‌ترین و جامع‌ترین برنامه تحولی با رویکرد مدیریت جهادی در اردبیل رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل عصر چهارشنبه در آئین رونمایی از این سند که با حضور استاندار اردبیل در سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: این برنامه با رویکرد مدیریت جهادی، مدیریت بحران کم آبی، سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال مولد و پایدار و همچنین افزایش بهره‌وری با تکیه بر روش دانش‌بنیان با مشارکت همکاران بخش کشاورزی استان، اساتید دانشگاه و صاحب نظران مراکز علمی تدوین شده است.

نادر تقی‌زاده تصریح کرد: این برنامه با هدف تعریف یک برنامه و استراتژی مدون در قالب هدف‌گذاری چهار ساله و هشت ساله برای گذر از شرایط و بحران‌های پیش رو با تکیه بر ظرفیت و توانمندی اکولوژیکی استان اردبیل به صورت مسئله‌محور تهیه و تدوین شده است. وی با بیان ویژگی‌های برنامه جامع تحول بخش کشاورزی استان گفت: با احصای وضع موجود بخش کشاورزی استان در تمامی حوزه‌ها اعم از تولیدات گیاهی، دامی، آب و خاک، شیلات، آبزیان منابع طبیعی و… سعی بر این است تا بر اساس آمایش سرزمینی و ظرفیت و توان اکولوژیکی به سمت مطلوبیت تولید حرکت کنیم. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل شناسایی و پیش‌بینی الزامات با هدف رسیدن به وضع مطلوب و همچنین طرح مسائل بخش کشاورزی به صورت محصول‌محور را یادآور شد و افزود: سعی بر این است تا با شناسایی روش‌های حل مسئله و با تکیه بر رویکردهای ارتقای بهره‌وری با استفاده از شیوه‌های علمی و دانش‌بنیان بتوان به اهداف مورد نظر دست پیدا کرد.

تقی‌زاده یکی از مهمترین چالش‌های جدی استان را مسئله مدیریت بحران کم آبی عنوان کرد و ادامه داد: با در نظر گرفتن این موضوع منابع و مصارف آب بخش کشاورزی استان به تفکیک حوزه‌های آبی شهرستان‌های استان و محصولات زراعی، باغی و دامی سعی شده تا با روش‌های جدید در بحث بحران کم آبی مدیریت درست انجام شده و برنامه‌های عملیاتی برای رسیدن به حالت تعادل و پایداری منابع آب با حفظ پایداری تولید و حفظ ارتقای بهره‌برداری آب را به صورت سالانه مد نظر قرار دهیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این برنامه توصیفی نبوده بلکه به صورت مسئله‌محور و پروژه‌محور تهیه و تدوین شده تا با شناسایی تمامی ظرفیت‌ها، تهدیدها و راهبردهای حل مسئله معیارهای کمی و کیفی نیز مورد توجه قرار گیرد. تقی‌زاده اضافه کرد: موضوع اشتغال جوانان در بخش کشاورزی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید با محوریت اشتغال مولد و پایدار مد نظر است و قطعاً در کنار آن فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای فعالان این حوزه باید فراهم آمده تا با در نظر گرفتن دوره بازگشت سرمایه، توجیه فنی و اقتصادی پروژه‌ها تولید و اشتغال مولد را در بخش کشاورزی شاهد باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: در قالب این برنامه از ظرفیت مهندسان در ابعاد مختلف و همچنین صاحب نظران و اساتید علمی استفاده شده و این برنامه به عنوان یک پایه آماری قابل اطمینان در تمامی بخش‌های کشاورزی می‌تواند نقشه راه و حرکت تحول‌آفرین محسوب شود.. .


بازنشر از : مهر

جهاد کشاورزی اردبیل

مدیریت جهادی

سرمایه گذاری

اساتید دانشگا


نمایندگی زومر - جک پارکینگ زومر - ریموت زومر