1401\06\01 01:16:08


فرهنگسرای تخصصی بانوان و دختران در قزوین راه اندازی شود

قزوین - رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قزوین گفت: با هدف توسعه فضاهای اختصاصی برای بانوان بوستان مادر و کودک و فرهنگسرای تخصصی بانوان در شهر قزوین راه اندازی می‌شود.

قاسم اللهیاری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قزوین در جلسه این کمیسیون که با حضور مدیر کل بانوان و امور خانواده استانداری قزوین برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: بانوان، برای بهره‌مندی مناسب از اوقات فراغت نیازمند زیرساخت‌هایی مطلوب و متناسب با هنجارهای اجتماعی، دینی و فرهنگی هستند و در این راستا ضرورت دارد فضاهای اختصاصی ویژه بانوان توسعه یابد.

اللهیاری افزود: طراحی و ساخت بوستان بانوان و نیز ورزشگاه‌ها باعث ایجاد تعاملات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و افزایش کیفیت زندگی بانوان می‌شود و باید بر اساس شاخصه‌هایی صورت گیرد که نیازمندی‌های این قشر مورد توجه قرار گیرد. وی بر لزوم توجه به کمبود فضای فرهنگی و ورزشی ویژه بانوان تاکید نمود و گفت: راه اندازی فرهنگسراهای تخصصی از جمله فرهنگسرای هنر و رسانه و فرهنگسرای دختران و بانوان از جمله مطالبات شورای ششم است که بایستی نکات فنی آن در مرکز پژوهش‌ها با حضور کارشناسان بررسی شود و پس از طرح آن در صحن شورا اجرایی گردد. اللهیاری همچنین در این جلسه به برنامه‌های مدیریت شهری در راستای جوانی جمعیت اشاره نمود و گفت: یکی از مصوبات شورای ششم در این راستا که باعث پیشگامی شهرداری از همه ارگان‌ها و سازمان‌ها شد؛ ارائه تسهیلات قابل توجه به پرسنل شهرداری برای ترغیب و تشویق فرزندآوری می‌باشد.

وی ادامه داد: بر این اساس کمک هزینه تولد فرزند اول مبلغ ۴ میلیون تومان، فرزند دوم ۶ میلیون تومان، فرزند سوم ۸ میلیون تومان و فرزند چهارم به بالا نیز مبلغ ۱۲ میلیون تومان پرداخت خواهد شد. سخنگوی پارلمان محلی قزوین، در خصوص تسهیلات ۳۶ ماهه و با کارمزد دو درصد نیز در راستای جوانی جمعیت و فرزند آوری گفت: برای فرزند اول مبلغ ۵۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۷۰ میلیون تومان، فرزند سوم ۱۰۰ میلیون تومان و فرزند چهارم ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد. وی در بخش دیگری از سخنانش در این جلسه خواستار فضاسازی شهری در همه مناسبت‌ها پیرامون موضوع خانواده شد و گفت: ضرورت دارد تا در همه تبلیغات شهرداری موضوع خانواده مورد توجه قرارگیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر قزوین در ابتدای سخنانش در این جلسه ضمن اشاره به روز جهانی مسجد گفت: در طول تاریخ مساجد نقش مؤثری در شکل‌گیری جنبش‌ها و حرکت‌های مردمی در مبارزه علیه ظلم و ستم از زمان رسالت رسول خدا (ص) تاکنون داشته است. همچنین در جریان انقلاب اسلامی ایران، مردم ما با تکیه‌بر آموزه‌های پیامبر اسلام و الگوبرداری از ایشان در مبارزه علیه طاغوت، مساجد را مرکز شکل‌گیری حرکت‌های مردمی در مبارزه علیه ظلم و استبداد نظام شاهنشاهی قرار دادند. وی تاکید کرد: مساجد در تربیت انسان‌های متعهد و مستقل نقش بسیار مهمی داشتند و امیدواریم مساجد به سمت وسوی اهداف خود در حرکت باشند..

.


بازنشر از : مهر

قاسم اللهیاری

قزوین

شورای شهر قزوین