1401\11\01 23:18:18


لزوم فعالیت اتحادیه بین المللی زنان تأثیرگذار در عرصه‌های علمی، مردمی و حاکمیتی

قم- مدیر جامعه الزهرا(س) با اشاره به لزوم هم اندیشی مستمر در اتحادیه بین المللی زنان تاثیرگذار، پیشنهاداتی درباره فعالیت این اتحادیه در عرصه‌های علمی، مردمی و حاکمیتی ارائه داد.

سیده زهره خانم برقعی در همایش گفتمان علمی بانوان فرهیخته حوزوی و بانوان تأثیرگذار جهان که در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها برگزار شد، عنوان کرد: این خانه منتسب به حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها دختر گرامی آخرین فرستاده خدا حضرت محمد صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و بانوی اثرگذار و تاریخ ساز جهان اسلام است.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها اظهار داشت: امروز میزبان شما فرهیختگان در شهر مقدس قم، شهر علم و اجتهاد هستیم؛ شهری که بر محوریت حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام، بانویی تأثیرگذار در تاریخ اسلام شکل گرفته است. وی افزود: تشکیل این جلسه را در این شهر و در این مکان علمی که هر دو مزین به نام زنانی تأثیرگذار در تاریخ هستند، به فضل الهی سرشار از برکت می‌دانم. جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها؛ از مهد کودک تا سطوح عالی حوزه و دانشگاه برقعی با بیان اینکه جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها بزرگترین حوزه علمیه بانوان در جهان است، گفت: در این حوزه، تعلیم وتربیت به صورت یک زنجیره معنادار و هدفمند از مهد کودک تا بالاترین سطوح تحصیلات عالی حوزوی و دانشگاهی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها افزود: در بخش تحصیلات عالی، رشته‌های مختلف علوم اسلامی و علوم انسانی از جمله فقه و اصول، تفسیر و علوم قرآن، فلسفه، کلام، روانشناسی، تعلیم و تربیت و غیره، تدریس می‌شود؛ نکته مهم دیگر اینکه، برنامه و خدمات آموزشی برای طلاب مختلف، در شیوه‌های حضوری، غیرحضوری و نیمه‌حضوری و مجازی، تمام وقت و نیمه وقت در دو نوبت صبح و عصر، خوابگاهی و روزانه ارائه می‌شود تا دختران و بانوان ما متناسب با اقتضائات و شرایط خود، نوع دوره تحصیلی خود را انتخاب نمایند. برقعی با تصریح بر اینکه هدف جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها، تربیت بانوان در ابعاد مختلف است، خاطرنشان کرد: ما به دنبال تربیت بانوان عالم، فرهیخته، اخلاق‌مدار و اهل معنویت با هدف کارآمدی و اثربخشی در سطح فردی، خانوادگی، اجتماعی، حکمرانی و غیره هستیم. وی تأکید کرد: تلاش ما این است که بانوان بتوانند «نقش فردی» خود را در خودآگاهی و مدیریت خویشتن به خوبی ایفا نمایند؛ از طرفی دغدغه داریم نقش‌های دختری، خواهری، همسری و مادری خود را در «خانواده» نیز با نشاط انجام دهند؛ علاوه بر آن تحصیلات خود را نیز ادامه دهند تا در «عرصه‌های مختلف علمی و اجتماعی»؛ اعم از تدریس، تحقیق، تبلیغ، مشاوره، اجتهاد، مدیریت و حکمرانی، بنا بر استعداد، علاقه و توانمندی خود ایفای نقش کنند.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها همچنین به فعالیت بخش حوزه آزاد و دوره‌های آموزشی کوتاه مدت معارفی به زبان‌های مختلف دنیا در این مؤسسه اشاره کرد و اظهار داشت: تمام بانوان علاقه مند به تحصیل در سراسر دنیا می‌توانند در این سازمان بنا بر شرایط خود به تحصیل و آموزش بپردازند. وی با اشاره به اهمیت نشاط جسمی، نشاط معنوی و عبادی، نشاط فکری و روحی بانوان در کنار نشاط علمی، گفت: در جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها علاوه بر آموزش‌های رسمی و فعالیت‌های پژوهشی و فرهنگیِ ضمن تحصیل، مراکز مهمی چون پژوهشگاه مطالعات اسلامی، کتابخانه مستقل، انتشارات، ورزشگاه اختصاصی برای بانوان در رشته‌های مختلف، مرکز مشاوره، بخش‌های اختصاصی ویژه نخبگان و دانش‌آموختگان، انجمن‌های علمی پژوهشی، تشکل‌های بین‌الملل، کانون‌های فرهنگی، توجه به عرصه‌های تبلیغ نوین و کنشگری اجتماعی با ابزار چندرسانه‌ای، تبلیغ‌های تخصصی، مرکز آموزش‌های آزاد و مهارتی برای آموزش‌های معارفی، مهارتی، ادبی، رسانه، هنری تجسمی در چندین دپارتمان تخصصی، مهد کودک برای مراقبت از فرزندان دانش‌پژوهان و اساتید برای آرامش خاطر آنان، در نظر گرفته شده است. نگاه اسلام به مسائل بین الملل با عنایت به تفاهم نامه بین المللی بانوان تأثیرگذار برقعی با بیان اینکه ملاک برتری انسان‌ها با تقواست نه جنسیت و تفاوت‌های ملیتی، ادامه داد: ما با الگوگیری از آیات کتاب آسمانی‌مان با توافق شما بزرگواران در تفاهم نامه انجام شده در تهران، بر این مسئله تأکید داریم که با در نظر داشتن بهبود توانمندسازی و ارتقای سطح زندگی زنان و کودکان در سراسر جهان، بدون تبعیض‌های جنسیتی، ملیتی و مذهبی برای مشارکت هم افزای بانوان و انتقال تجربه و حمایت بین فردی، الگوسازی و امید بخشی، تلاش کنیم.

وی عنوان کرد: طبق تفاهم نامه تهران با موضوع انجمن بین المللی بانوان تأثیرگذار، ما نیز هم‌نوا و همراه با شما برای خلقِ جهانی که در آن ارزش ذاتی محبت زنانگی، شکوه تعهد، عشق همسری و قدرت آرزوهای مادرانه با هدف ایجاد آینده روشن و سرشار از تعالی و عدالت برای فرزندان باشد، تاکید می‌کنیم. دغدغه‌های مشترک دین اسلام و فرهیختگان و تاثیرگذاران بین الملل / روابط انسانی در دین اسلام بر کرامت انسانی بنا نهاده شده است مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها در ادامه با بیان اینکه روابط انسانی در دین مبین اسلام بر کرامت انسانی بنا نهاده شده است، اظهارد اشت: مهم‌ترین حق بعد از حقّ حیات، «حق کرامت» است، چنانچه خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «لقد کرمنا بنی آدم» و بنابراین بسیاری از اصول اخلاقی و حقوقی بر اساس این اصل تنظیم شده است. برقعی افزود: حضرت علی علیه‌السلام اولین پیشوا و مقتدای شیعیان در نامه خود به مالک اشتر، فرماندار بزرگ عصر خویش در تبیین فرمان‌های حکومتی می‌فرمایند: «مهربانی» را پوشش دل خود قرار بده و با همه مهربان باش.

نکته جالب آنکه، فلسفه این مهربانی و محبت را این چنین بیان می‌کنند: «فانهم صنفان؛ اما اخ لک فی الدین و اما نظیر لک فی الخلق»؛ یعنی مردم دو گروهند یا برادر دینی تو اند یا در خلقت شبیه تو اند. وی خاطرنشان کرد: کرامت دو نوع است، کرامت ذاتی که شامل همه انسان‌ها می‌شود و کرامت ارزشی که انسان‌ها با اختیار و اراده خود کسب می‌کنند. دین اسلام، تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست / مهمترین عامل در روابط بین الملل، حفظ کرامت انسانی است مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: مهمترین عامل در روابط بین الملل، احترام و حفظ کرامت انسانی و عمل مطابق خواسته‌های فطری است.

خواسته‌های فطری همانند معنویت، عدالت، آزادی، صلح و ظلم‌ستیزی که می‌توانند مبنای تعاملات مشترک و همسویی برای حرکت به سمت جهانی «معنوی»، «عدالت محور» و «آزادی خواه» باشد. وی با بیان اینکه خوشبختی و سعادت واقعی از نظر اسلام در گرو «حرکت و تلاش ارادی در شکوفایی خواسته‌های فطری» است، اظهار داشت: دین اسلام، تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست؛ پس از انقلاب اسلامی در ایران تلاش شده تا حدّ امکان از استعداد فکری و توانمندی عظیم بانوان برای تعالی و رشد جامعه استفاده شود. این امر در درجه اول در جهت «تحکیم بنیان خانواده» به عنوان «اصل اساسی تعالی جامعه» مد نظر قرار گرفته، یعنی زن جایگاه اصلی خود را نخست در نهاد خانواده و سپس در عرصه اجتماع باز یافته و به بیان دیگر «جنسیت» در خدمت «تعالی انسان» به کار گرفته شده است.

تبلیغات
فروشگاه لوازم هنری
فروشگاه لوازم هنری

آرت ویم، تهیه و توزیع لوازم هنری در سطوح مبتدی و حرفه ای،، ارائه رنگ و مدیوم ، بوم و کاغذ ، قلم مو ، ابزار هنری با کیفیت های متنوع و قیمت مناسب سراسر ایران !

حرکت انقلاب اسلامی ایران به سمت ارتقا تأثیرگذاری بانوان / نقش‌آفرینی بانوان اثرگذار در ایران برقعی عنوان کرد: از جمله پیش‌شرط‌های لازم برای پیشرفت جامعه اسلامی ایران، «ارتقاء حقوق و کرامت انسانیِ زنان و توانمندسازی آنان» در تمام دستگاه‌ها و قوانین بیان شده است‌. این حقیقت که «زن» عنصر اصلی تحول اجتماعی بوده و هست، به روشنی در سخنان امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب مدظله العالی مشاهده می‌شود. این دیدگاه، از قرآن کریم نشأت گرفته است.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها افزود: زمانی که کتاب آسمانی اسلام، الگو برای افراد مؤمن و مسلمان اعم از زن و مرد معرفی می‌نماید، از دو بانوی نمونه جهانی یاد می‌کند، از جمله حضرت مریم دختر عمران و مادر حضرت عیسی به عنوان نمونه عفت و پاکدامنی و دیگری حضرت آسیه همسر فرعون و پرورش‌دهنده حضرت موسی در دامان خود به عنوان مظهر مقاومت و ایستادگی و ظلم ستیزی. وی خاطرنشان کرد: حضور موفق زنان کشور ما بعد از انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، مدیریت و حکمرانی و غیره در کنار توجه به اصل بحث تحکیم خانواده و نقش‌های خانوادگی، حکایت از جایگاه والا و مدارج عالی و ظرفیت بالای زنان دارد و مشاهدات میدانی، بیانگر نقش آفرینی مثبت و چشمگیر بانوان اثرگذار در جامعه اسلامی ایران است. پیشنهادات جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها در راستای لزوم هم اندیشی مستمر در اتحادیه بین المللی زنان تأثیرگذار مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها در ادامه عنوان کرد: شکل‌گیری اتحادیه بین المللی زنان تأثیرگذار با چشم انداز خلق جهانی دیگر و آینده‌ای روشن و سرشار از تعالی و عدالت را تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم که این جلسه نیز در مطلع گام‌های نخستین اتحادیه، مفید و مؤثر باشد.

برقعی با اشاره به محورهای مطرح شده پیرامون تفاهم نامه اتحادیه «گوهرشاد»، گفت: این اتحادیه در راستای رسیدن به چشم انداز خود، به دنبال توانمندسازی و ارتقای سطح زندگی زنان و کودکان در سراسر جهان، بدون تبعیض‌های جنسیتی، ملیتی و مذهبی است و در این راستا به دنبال مشارکت هم افزایی بانوان و انتقال تجربه و حمایت بین فردی، الگوسازی و امیدبخشی است. وی اظهار داشت: به نظر می‌رسد که بدین منظور، هم زمان می‌بایست در چند عرصه علمی، مردمی و حاکمیتی اقدام نمود. البته لازم است هر یک از این پیشنهادات، بعداً در کمیسیون‌های تخصصی مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها افزود: نخستین عرصه که به نظر حائز اهمیت‌تر است، کار علمی، پژوهش و نظریه‌پردازی در راستای اهداف این اتحادیه است؛ هم اکنون در دنیایی به سر می‌بریم که بر محوریت سرمایه‌داری به دنبال بهره‌کشی از تمامی اجزای جامعه و به ویژه زنان است. این عرصه آنچنان با تولیدات علمی و نظریه‌پردازی از سوی معتقدان به «لیبرال سرمایه‌داری» دارای پشتوانه‌های علمی است که توانسته توجه بسیاری را به خود جلب کند. برقعی ابراز داشت: اگر اتحادیه زنان تأثیرگذار به دنبال «خلقِ جهانی دیگر» است، بایستی به دنبال «خلق دانش‌های جدید مبتنی بر بنیان‌های نظری مناسب» نیز باشد؛ در غیر این صورت، این اتحادیه در مواجهه با انبوه دانش‌ها و گفتمان‌های مسلط موجود به اهداف خود نخواهد رسید.

وی تصریح کرد: واضح است که تفاهم نامه گوهرشاد برای رسیدن به چشم انداز خود، نیازمند یک پشتوانه علمی برای نظریه‌پردازی پیرامون اهداف خود و بر بنیان‌های فکری مطلوب است. از آنجا که جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها یک نهاد دانشی است، به منظور تشکیل حلقه علمی و سپس شبکه علمی از جمع اندیشمندان این عرصه، برای شکل‌گیری پشتوانه علمی اتحادیه زنان تأثیرگذار استقبال کرده و برای نقش‌آفرینی در آن مشتاق است؛ امیدواریم با همراهی سایر نهادهای علمی همسو و حمایت اتحادیه، گام‌های مؤثری در این زمینه برداشته شود. مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها یادآور شد: این اتحادیه به دنبال افزایش توانمندی زنانی است که هم اکنون در اقصی نقاط جهان زندگی می‌کنند، اما در هیاهوی شبکه رسانه‌ای مسلط بر جهان، صدای آنها شنیده نمی‌شود؛ بنابراین این اتحادیه باید به دنبال تشکیل نشست‌هایی برای شنیده شدن صدای این زنان تأثیرگذار اما دیده نشده، در عرصه جهانی باشد.

برقعی پیشنهاد داد: اتحادیه به دنبال تشکیل نشست‌ها و فوروم‌هایی باشد؛ مجمع‌هایی برای زنان تاثیرگذارِ همسو با اتحادیه که در سطوح فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی تأثیرگذار هستند اما فاقد رسانه و جایی برای شنیده شدن و دیده شدن هستند. جهانی که این اتحادیه طبق تفاهم‌نامه به دنبال ایجاد آن است، باید با هم‌افزایی این زنان شکل بگیرد. وی بیان کرد: گام مهم دیگر که به نظر می‌رسد این اجلاس عمدتاً بر این محوریت شکل گرفته است، توجه به نقش نهادهای رسمی و بانوان مؤثر در سطوح دولتی و حاکمیتی است که بی‌شک این سطح نیز در جای خود بسیار حائز اهمیت است و باید هم پای دو سطح دیگر مورد توجه باشد.

مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: بحث‌های تخصصی این عرصه، نیازمند جلسات هم اندیشی و نخبگانی مجزایی است که ان‌شاءالله در ادامه این اتفاق، با برگزاری سلسله‌جلسات هدفمند با حضور فرهیختگان و نخبگان مهمان و حاضر در این جلسه، قابل برنامه ریزی است.. .


بازنشر از : مهر

قم

جامعه الزهرا(س)

زنان