پرستار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مراکز درمانی اصفهان - رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از

1401\09\08 17:43:17


مراکز درمانی اصفهان با کمبود پرستار رو به رو است

اصفهان - رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از کمبود پرستار در اصفهان خبر داد.

مسعود بهرامی در ارتباط با چهارمین روز از هفته گرامیداشت روز پرستار در ارتباط با «پرستاری، رفع موانع خدمت» اظهار داشت: بازدید از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت و درمانی و تجلیل از مقام پرستاران، دیدار با خانواده شهدای مدافعان سلامت و ادای احترام به مقام شامخ شهدا و دیدار پرستاران نمونه دانشکده با رئیس جمهور از جمله برنامه در هفته پیش رو است.

وی با اشاره به تاریخچه پرستاری گفت: از سال ۶۶ رشته پرستاری در مقطع کارشناسی در آزمون سراسری مورد پذیرش قرار گرفت و هم اکنون پرستاران در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان تحصیل در حوزه پرستاری را دارند.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: پرستاران پس از ۴ سال تحصیل درمقطع کارشناسی، حدوداً در ۱۲ رشته تخصصی زمینه ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند که از جمله گرایش کودکان، نوزادان، سالمندان، بهداشت جامعه، اتاق عمل، روان پرستاری، داخلی جراحی و پرستار ویژه و اورژانس را شامل می‌شود.

بهرامی راه اندازی مقطع دکترای پرستاری و تخصصی شدن این رشته در مقطع ارشد را از جمله موارد مثبت در روی آوری دانشجویان به مقاطع کارشناسی ارشد اعلام کرد و افزود: با توجه به بازار کار خوب پرستاری در مقایسه با رشته‌های دیگر، امروزه شاهد استقبال دانشجویان از این رشته هستیم.

تحصیل ۱۵۰۰ دانشجوی پرستاری در اصفهان وی تصریح کرد: در زمان حاضر بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ دانشجو در سه رشته مامایی، اتاق عمل و پرستاری در حال تحصیل هستند که یک هزار و ۲۹۴ نفر در مقطع کارشناسی، ۲۴۱ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۷ نفر در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند که در مهرماه امسال حدود ۷۰ دانشجو پذیرش شدند که به طوری تقریبی آقا و خانم هستند.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در زمینه مسائل و مشکلات اموزش پرستاری نیز به مواردی از جمله کمبود اساتید در بخش تخصصی و محدود بودن بعضی از کیس ها برای آموزش دانشجویان بویژه پس از کرونا اشاره کرد.

بهرامی همچنین با اشاره به کمبود تعداد پرستاران به نسبت تخت‌های بیمارستانی گفت: بر اساس استانداردها بطور معمول به ازای هر تخت فعال به ۲ پرستار نیاز است که این رقم در بخش‌های عمومی حدود یک و هشت دهم و در بخش تخصصی حدود یک نفر است.

وی اشاره کرد: علاوه بر این تعداد پرستاران مشغول به کار، درصد کوچکی از جامعه پرستاری به علت پایین بودن کیفیت زندگی نیز در سایر حوزه‌های غیر پرستاری مثل امر ادارای و دفتر مشغول به انجام کار باشند که نیاز به تجدید نظر دارد که نیاز به ارتقا هر چه بیشتر انگیزه‌ها وکیفیت کار پرستاران ایجاد می‌کند.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اگر چه تعرفه گذاری خدمات پرستاری می‌تواند گام بلندی برای ارتقا انگیزه‌های پرستاری و ارتقای سطح زندگی آنها شود.

وی یکی دیگر از مشکلات پیش روی حرفه پرستاری را تخریب منزلت اجتماعی پرستاران اعلام کرد و گفت: رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما باید جایگاه خوبی از پرستاران ترسیم نمایند به عنوان مثال استفاده از پرستاران در قالب مشاور تخصصی در ساخت سریال و فیلم و استفاده صحیح از کلمه پرستاری برای این شغل و نه برای شغل‌های غیر مرتبط ضروری هست.

دیدار پرستاران با رئیس جمهور بهرامی افزود: علی رغم اینکه ارتباط بین پزشکان و پرستاران ارتقا یافته با توجه به ماهیت کار تیمی لازم این ارتباط هر چند بیشتر ارتقا یابد.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: به مناسبت گرامیداشت روز پرستار، چهارشنبه مصادف با ۹ آذرماه (ولادت حضرت زینب (س)) به همراه پرستاران سراسر کشور دیداری با رئیس جمهور صورت می‌گیرد.


بازنشر از : مهر

پرستار

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

مراکز درمانی

اصفهان - رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از کمبود پرستار در اصفهان خبر داد.


چراغ استخری و چراغ مگنتی