1401\06\01 11:11:19


۳ میلیارد دز واکسن طیور سال گذشته در مؤسسه رازی تولید شد

کرج- معاون تحقیق مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی از تأمین بیش از ۳۰ درصد واکسن‌های طیور خبر داد و گفت:۳ میلیارد دز واکسن طیور سال گذشته در مؤسسه رازی تولید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین فلاح مهرآبادی صبح سه‌شنبه در نخستین نشست هم اندیشی نمایندگان پخش استانی واکسن‌های مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی که در سالن آمفی تئاتر زنده یاد پروفسور میرشمسی برگزار شد، گفت: بیش از سه میلیارد دز از حدود ۱۲ میلیارد دز نیاز سالانه کشور به انواع واکسن‌های طیور، در مؤسسه رازی تولید می‌شود و این مؤسسه بیش از ۳۰ درصد نیاز کشور به واکسن‌های طیور را تأمین می‌کند.

این واکسن‌ها شامل واکسن‌های زنده و کشته طیور است. وی افزود: در حوزه واکسن‌های طیور، سال گذشته کل واکسن دوگانه نیوکاسل و آنفلوانزای H9N2 مورد نیاز کشور حدود ۶۰۰ میلیون دز بود که مؤسسه رازی به رغم وجود برخی مشکلات در نیمه نخست سال گذشته، توانست حدود ۶۰ درصد آن را تأمین کند. فلاح مهرآبادی ادامه داد: واکسن آنفلوانزای H9N2 از واکسن‌هایی است که باید بر اساس سویه غالب در گردش تولید شود و پس از همه گیری این ویروس در سال ۱۳۷۸ و جداسازی سوش اولیه واکسن آنفلوانزا تا سال ۱۳۹۸ از همان سویه واکسینال استفاده می‌شد اما پس از بررسی و نمونه برداری از ۲۳۳ مزرعه درگیر این ویروس توسط تیم‌های تحقیقاتی مؤسسه، یک سویه به عنوان سویه جدید واکسینال انتخاب شد که تیتر ایمنی زایی بسیار خوب داشته است و در برابر سویه های در گردش اثربخشی بالایی دارد.

معاون تحقیق و تولید فراورده‌های بیولوژیک مؤسسه رازی با تاکید بر این که واکسن آنفلوانزای مؤسسه رازی تنها واکسن دارای سویه غالب در گردش در کشور است، گفت: این سویه در دو سال اخیر پس از بررسی مزارع متعدد به عنوان سویه غالب شناخته شد و هر زمان نیاز باشد این سوش قابل تغییر است؛ حال آن که سویه استفاده شده در سایر واکسن‌های آنفلوانزای H9N2 وارداتی مصرفی در کشور مربوط به سال‌های قبل است. به گفته وی، در مورد واکسن نیوکاسل با توجه به این که سروتیپ یکسان است از سویه های لاسوتا، کلون و B4 استفاده می‌شود؛ در عین حال مطالعه‌ای در زمینه مقایسه تیتر ایمنی زایی و شناسایی سویه غالب توسط محققان مؤسسه رازی در حال انجام است و در صورت نیاز، سویه نیوکاسل تغییر خواهد کرد. معاون تحقیق و تولید فراورده‌های بیولوژیک مؤسسه رازی افزود: واکسن‌های مقاوم به گرما و برونشیت سویه 793B نیز در دو سال اخیر به سبد تولیدات مؤسسه رازی اضافه شده است.

دکتر فلاح مهرآبادی با بیان این که سایر محصولات نیز براساس نیاز و مطابق زمانبندی تولید می‌شود، تاکید کرد: مؤسسه در تأمین به موقع واکسن مشکلی ندارد. علاوه بر این به زودی محصولی جدید به تولیدات مؤسسه افزوده می‌شود. وی همچنین در مورد واکسن‌های دامی به وجود واکسن‌های چندگانه در بازار اشاره و اظهار کرد: افزایش تعداد سویه های واکسن از مقداری مشخص، به طور قطع نمی‌تواند در مقابل تمام سوش های به کار رفته در واکسن، پاسخ ایمنی مناسب بدهد و نباید در یک واکسن تعداد سویه ها را بی ملاحظه افزایش داد.

معاون تحقیق و تولید فراورده‌های بیولوژیک مؤسسه رازی از آمادگی مؤسسه برای توسعه بررسی‌های میدانی در خصوص رفع مشکلات موجود و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های علمی – آموزشی برای نمایندگان در استان‌ها خبر داد و گفت: این اقدام به منظور آسیب شناسی مسائل و چالش‌ها و اهتمام برای رفع آنها انجام خواهد شد.. .


بازنشر از : مهر

محمد حسین فلاح مهرآبادی

دام و طیور

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی