قاچاق چوب مهرداد خزایی منابع طبیعی مازندران نوشهر- سرپرست منابع طبیعی مازندران - نوشهر با اشاره به قطع چهار اصله

1401\10\24 21:21:22


۴ اصله درخت در مرداب هسل قطع شد. کشف ۵۸ مترمکعب قاچاق چوب طی ۳ ماه

نوشهر- سرپرست منابع طبیعی مازندران - نوشهر با اشاره به قطع چهار اصله درخت توسط متخلفان در حوالی یال مشرف به مرداب هسل گفت: موضوع در دست بررسی است.

مهرداد خزایی پول در گفتگو با خبرنگار هر درباره قطع درختان حوالی یال مشرف به مرداب هسل افزود: قاچاق چوب به ویژه در مناطق شمالی کشور باعث دل نگرانی متولیان و فعالان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی شده است.

وی اظهار داشت: پیرو انتشار اخباری در خصوص قطع درختان از طریق کوهنوردان و طبیعت دوستان در حوالی مرداب هسل، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران نوشهر با تائید کلی تخلف صورت گرفته، آمار اعلام شده قطع درختان ۴ اصله بوده و قتل و عامی صورت نگرفته است. سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران نوشهر با تقدیر و تشکر از کوهنوردان عزیز، رسانه‌های شهرستان و همه کسانی که دغدغه جنگل‌ها و مراتع را دارند، صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم و گفت: برای روشن شدن موضوع، از تخلف صورت گرفته این تخلف بخشودنی نیست و تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد. خزایی ادامه داد: موضوع حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست مقوله‌ای همگانی است، وظیفه همگان است و دستگاه خاصی هم نمی‌تواند به‌تنهایی از عهده این کار برآید و طبق بیانات رهبر معظم انقلاب، قاچاق چوب معضلی ریشه‌دار و پیچیده است.

تبلیغات
دستگاه گازور زن - دستگاه کرنر زن
دستگاه گازور زن - دستگاه کرنر زن

رز ماشین تولید و ساخت دستگاه کارگاهی و خط تولید ، دستگاه کرنر زن ، دستگاه گازر زن ، دستگاه مکنده ، پایه دریل

سرپرست اداره کل منابع طبیعی مازندران - نوشهر یادآور شد: پراکندگی سطح منابع طبیعی، کم بودن تعداد نیروهای حفاظتی در مقابل سطح منابع طبیعی، فقر مالی و فرهنگی برخی از اقشار جامعه، مجهز بودن قاچاقچیان چوب به تجهیزات مخابراتی پیشرفته و امکان برقراری ارتباط بهتر به صورت باندهای وابسته به هم، نیاز چوب کارخانجات، گرانی قیمت چوب و عدم بازدارندگی قوانین کنونی در برخورد جدی با قاچاق چوب باعث شده تا برخی از افراد سودجو به امر قاچاق چوب از جنگل‌های بپردازند، وی افزود: متأسفانه از سال ۹۳ قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جرایم مربوط به قاچاق چوب و زغال جنگلی از صلاحیت رسیدگی قضائی خارج و به دستگاه اداری تعزیرات حکومتی محول شده است و علاوه بر کم اهمیت تلقی شدن منابع طبیعی در این قانون؛ با حذف مجازات‌های کیفری، آثار بازدارندگی مجازات‌های منابع طبیعی به شدت کاهش یافته و باعث ترغیب مرتکبین به این گونه اعمال خلاف قانون در مناطق جنگلی شد. دلایل قاچاق چوب / ‏‬ کاهش واردات و افزایش قیمت چوب خزایی پول یادآور شد: دلایل دیگری که برای پدیده قاچاق چوب در کشور وجود دارد شامل کاهش واردات چوب به کشور از یک سو و افزایش قیمت چوب از سوی دیگر، گرایش مردم به محصولات چوبی و ساخت ابزار آلات مختلف چوبی است که باید برای مقابله با آن چاره جویی شود. وی افزود: علاوه بر این در زمانی که طرح بهره‌برداری از جنگل‌ها فعال بود تعداد زیادی از مراکز دپو و حمل چوب و کارگاه‌های چوب‌بری راه اندازی شد که با اجرای طرح تنفس جنگل فکری برای آینده آنها صورت نگرفت در نتیجه تقاضا برای خرید چوب در بازار زیاد اما عرضه کم است.

خزایی پول یادآور شد: امروزه قاچاق چوب فقط با وانت و نیسان صورت نمی‌گیرد و برخی از محموله‌های چوبی قاچاق از خودروهای سواری همچون پیکان و پراید و حتی آمبولانس کشف شده که کار یگان حفاظت را دشوار می‌کند. سرپرست منابع طبیعی مازندران - نوشهر تصریح کرد: سود قاچاق چوب در برابر جریمه‌های ناچیزی که در صورت کشف محموله‌های قاچاق انتظارشان را می‌کشد، بسیار کلان‌تر است و همین باعث شده هر روز صدای تیشه به ریشه جنگل‌ها بلند و بلندتر شود و قوانین کنونی حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی جوابگوی جلوگیری از قاچاقچیان چوب نیست. وی افزود: تبلیغات متناسب و هوشمندانه و همه جانبه، برخورد قضائی و انتظامی قاطع و افزایش نیروهای حفاظتی و اجرای مقررات بازدارنده از عوامل مهم و بازدارنده در قاچاق چوب است، با این حال در ۳ ماهه اخیر سال جاری ۱۲۲ مورد دستگیری، ۵۷ مورد توقیف خودرو سبک و سنگین و بیش از ۵۸ متر مکعب چوب قاچاق از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

وی ادامه داد: کد امداد جنگل ومرتع با شماره تماس ۱۵۰۴ و ۱۳۹ به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی مبنی بر تخریب و تصرف اراضی ملی، آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع، قاچاق گیاهان دارویی، چوب، زغال، حفر چاه غیر مجاز در اراضی ملی و… بوده لذا از عموم مردم طبیعت دوست در خواست می‌گردد با ارسال گزارشات خود در حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی یاریگر حافظان انفال باشند.. .


بازنشر از : مهر

قاچاق چوب

مهرداد خزایی

منابع طبیعی مازندران


برق و روشنایی لاله زار