آغاز عرضه سهام اولین استارتاپ بورسی برای عموم سهامداران بازار مالیمدیرعامل و موسس تپسی گفت: انتظار داریم در ابتدای سال آینده سهم بازار ۲

1401\10\24 20:30:17


آغاز عرضه سهام اولین استارتاپ بورسی برای عموم سهامداران

آغاز عرضه سهام اولین استارتاپ بورسی برای عموم سهامداران بازار مالیمدیرعامل و موسس تپسی گفت: انتظار داریم در ابتدای سال آینده سهم بازار ۲۰درصدی به حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد برسد و همین‌طور مسیر توسعه خودمان را ادامه بدهی

میلاد منشی‌پور کرمانی، مدیرعامل و موسس تپسی، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه تپسی اولین استارتاپی بود که در خرداد ماه به فرابورس راه یافت در این ۹ ماه چه دستاوردهایی داشته‌اید آیا به اهدافی که مشخص کرده بودید؛ رسیده اید؟ اظهار کرد: بله خوشبختانه در۹ ماهه اول امسال رشد بسیار خوبی داشتیم؛ البته به طور دقیق طی شش ماه از تاریخ عرضه اولیه(۲۴ خرداد) افزایش سرمایه صورت گرفت و تا به امروز عملاً به طور دائم رشد را شاهد بودیم.

همچنین تپسی در شش ماهه اول امسال ۲۵۶ میلیارد تومان فروش داشته که این درآمد برابر با کل درآمد سال گذشته است. در کنار آن سود شرکت در ۶ ماه اول سال جاری حدود ۲۰ میلیارد تومان است که برابر کل سود سال گذشته است؛ که این دستاورد خیلی خوبی برای تپسی است و عملاً۷۰ درصد این رشد ناشی از افزایش سفرها و رشد جغرافیایی است و تنها ۳۰ درصد از آن ناشی از افزایش قیمت است‌. وی اضافه کرد: خوشبختانه تا امروز به اهداف و بودجه‌ای که در امیدنامه وعده داده بودیم، رسیدیم.

تا پایان سال نیز انتظار داریم همین روند ادامه پیدا کند و بتوانیم به یک فروش حدود ۶۵۰ میلیارد تومانی دست پیدا کنیم. منشی‌پور کرمانی تصریح کرد: وقتی عملکرد ماهانه را بررسی می‌کنیم هر ماه شاهد رشد هستیم به طوری که در آذرماه به درآمد ۶۲ میلیاردی تومانی رسیدیم که این درآمد دو و نیم برابر آذرماه سال قبل است و از متوسط هشت ماه قبل نیز این درآمد ۴۰ درصد بیشتر و نسبت به آبان نیز ۱۱ درصد افزایش داشته‌است. مدیرعامل و موسس تپسی گفت: انتظار داریم که در سه ماهه پایانی سال به همین ترتیب حتی بیشتر به رشد خودمان ادامه دهیم.

این رشد درآمد، ناشی از گسترش جغرافیایی خدمات ما در پایان سال گذشته در ۱۸ شهر بزرگ است و هم اکنون در ۳۳ شهر حضور داریم. سهم بازار امروز ما در شهرهای بزرگ که با رقیب اصلی‌مان تقسیم کرده‌ایم ۲۰ درصد است و به طور معناداری رشد سهم بازار ما را نشان می‌دهد. انتظار داریم در ابتدای سال آینده سهم بازار ۲۰ درصدی به حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد برسد و همین‌طور مسیر توسعه خودمان را ادامه بدهیم.

وی افزود: علاوه بر این، لازم به ذکر است ما سه سرویس جدید را در این مدت ایجاد کردیم. پرداخت اعتباری که انتظار داریم حجم جدیدی از درآمد را همراه داشته باشد و چسبندگی بیشتری بین مسافران و تپسی ایجاد کند. همین‌طور سرویس تپسی پک را راه‌اندازی کردیم که جابجایی بسته با۴۰ درصد قیمت کمتر در سطح شهر تهران و شهرهای بزرگ را امکان‌پذیر می‌کند و با هدف رفع نیاز فروشگاه های آنلاین کوچک و مردم است.

سرویس سوم نیز سرویس بین شهری است که از انتهای تابستان راه‌اندازی شده و انتظار داریم که توسعه پیدا کند که تا به الان استقبال خیلی خوبی از این سرویس صورت گرفته است. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه قبلا تپسی در فرابورس عرضه اولیه شده بود اما فقط به گروه خاص و محدودی، روز سه شنبه فرابورس اعلام کرد تپسی به عموم عرضه می‌شود کمی در این باره به ما بگویید چه فرایندی طی شد تا تپسی به عموم عرضه شود؟ اظهار کرد: بله در ۶ ماهه اول بعد از عرضه اولیه، سهم تپسی فقط توسط سهام‌دار حرفه‌ای و صندوق‌ها قابل معامله بود. در واقع کشف قیمت سهام تپسی توسط سهامداران حرفه‌ای و صندوق‌ها انجام شده و قیمت سهم نیز مشخص شده است.

در شش ماهی که از عرضه اولیه تپسی گذشته، ما توانستیم به تمام تعهداتی که در امیدنامه خودمان به سهامداران و به سازمان بورس و سهامداران داده بودیم، عمل کنیم و عملاً رشد خیلی خوب و پایداری را نشان دادیم. همچنین افشای اطلاعات را با دقت تمام بیش از یک شرکت عادی بورسی انجام دادیم و توانستیم شفافیت کامل ایجاد کنیم. از این جهت بعد از گذشت ۶ ماه تصمیم بر این شد که این فرصت برای عموم ایجاد شود و همه بتوانند سهام تپسی را معامله کنند، چرا که عملاً اثبات شد شرکت تپسی ریسکش به اندازه شرکت‌های دیگر بورسی است و تفاوتی با آنها ندارد.

لازم می‌دانم از مدیران عامل محترم سازمان بورس و فرابورس و تیم پرتلاششان نیز تشکر کنم که در این مسیر نهایت همکاری و کمک را داشتند. منشی‌پور کرمانی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه نحوه واگذاری سهام به چه صورت خواهد بود و قرار است چند درصد سهام در بازار عرضه شود؟ پیش بینی شما از حضورتان در بازار سرمایه چیست؟ گفت: عرضه اولیه ما در بیست و چهار خرداد انجام شد که به صندوق‌ها ارائه شد و با مشارکت ۴۰ صندوق سهام خریداری شد و از آن تاریخ به بعد سهامداران حرفه‌ای قابلیت معامله داشته‌اند که پنج درصد در ۲۴ خرداد و ده درصد در ۱۸ مهرماه به سهام‌داران حرفه‌ای و صندوق‌ها عرضه شد و در حال حاضر چیزی حدود ۳۰ درصد سهم شرکت به صورت شناور است. سهام تپسی از چهارشنبه 21 دی ماه برای عموم سهام‌داران قابل معامله شد و عملاً آن امتیازی که قبلاً فقط برای سهامداران حرفه‌ای و صندوق‌ها فراهم بود؛ الان در دسترس همگان قراردارد.

ما انتظار داریم که سهم رشد خیلی خوبی را در سه ماهه پایانی امسال داشته باشد و قیمت آن رشد بیشتری از شاخص نشان دهد. خوشحالیم که رشد و منفعت آتی به عموم مردم می‌رسد و البته امیدواریم کارکنان، پرسنل و رانندگان تپسی نیز بتوانند از این رشد آتی منفعت داشته باشند. وی در رابطه با سهم بازار در بازار رقابتی و اقداماتی برای پیشی گرفتن از رقبا گفت: همان‌طور که گفتم، رشد خیلی خوبی در شش ماه گذشته بعد از افزایش سرمایه، در سهم بازار داشتیم.

در شهرهای بزرگ که بخش اعظم درآمد ما را شامل می‌شوند مثل تهران، مشهد و غیره حدود ۲۰ درصد سهم بازار داریم؛ انتظار داریم سهم بازار به‌طور پیوسته رشد کند و در فصل اول سال آینده به حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد برسد. در واقع شرکت تپسی شرکت بسیار متمرکزی است و به تجربه مشتری، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در تکنولوژی بسیار اهمیت می‌دهد و این مزیت رقابتی ما نسبت به رقباست. امیدواریم که این روند صعودی سهم بازار را هر ماه ببینیم و همان‌طور که پیش تر گفتم، تا شش ماه آینده سهم بازار به ۳۰ تا ۳۵ درصد برسد.

مدیرعامل شرکت تپسی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چشم انداز تپسی را در ماه‌ها و سال آینده چطور ارزیابی می‌کنید؟ گفت: ما تا انتهای سال به همین روند رشد ادامه خواهیم داد. انتظار داریم که امسال را با درآمدی حدود ۶۵۰ میلیارد یا ۶۶۵میلیارد تومان به پایان برسانیم که حدود دو و نیم برابر سال گذشته است، سهم بازار به طور پیوسته رشد کند و از طرف دیگر جغرافیا را توسعه دهیم که منجر به افزایش در سرمایه و سهم بازارخواهد شد. این موضوع بیشتر به بخش تاکسی آنلاین برمی‌گردد.

از سوی دیگر ما قصد ورود به حوزه‌های جدید را داریم؛ یک حوزه را که عرض کردم دربحث انتقال مرسوله درون شهری است و شبیه پست عمل می‌کند که همان تپسی پک است، اما سرویس‌های جدید دیگری نیز آماده داریم که اجازه دهید در فرصت دیگر بعدا اطلاع رسانی خواهیم کرد.. .


بازنشر از : خبرآنلاین


برق و روشنایی لاله زار