1402\10\11 03:12:14


آوارگی طبقه متوسط در پایتخت، ۴۸ درصد مردم به محله‌های پایین تهران اسباب‌کشی کرده‌اند

سال گذشتـــه استارت‌آپ «نوبار» آمار خیره‌‌کننده‌ای از اسباب‌کشی ساکنان تهران و کرج منتشر کرد که بر این اساس ۴۸ درصد کاربرانی که از خدمات اسباب‌کشی این شرکت بهره گرفته بودند، به منطقه‌ای پایین‌تر نقل مکان کرده بودند.

این روزها بحث بر سر نحیف‌شدن طبقه متوسط هشداربرانگیز شده است.

کارشناسان شهری می‌گویند؛ به دلیل تورم بالا و کیفیت اشتغال پایین، طبقه متوسط از مناطقی که زندگی می‌کرده جابه‌جا می‌شود و به مناطق کم‌‌درآمدتر می‌رود. کم‌درآمدها هم مجبور می‌شوند به حاشیه‌های شهر بروند که هنوز خدمات و امکانات مناسب برای زندگی ندارد. در آخرین آمارگیری در پاییز ۱۴۰۲ قیمت هر مترمربع مسکن در تهران به ۷۴ میلیون تومان سرک کشیده است.

این روزنامه افزوده است: سال گذشتـــه استارت‌آپ «نوبار» آمار خیره‌‌کننده‌ای از اسباب‌کشی ساکنان تهران و کرج منتشر کرد که بر این اساس ۴۸ درصد کاربرانی که از خدمات اسباب‌کشی این شرکت بهره گرفته بودند، به منطقه‌ای پایین‌تر نقل مکان کرده بودند.

این در حالی‌ است که نرخ رشد حداقل دستمزد در این سال‌ها بسیار پایین‌تر از رشد قیمت مسکن بوده است. جامعه‌شناسان شهری این تغییر و تحول شهری را در بسیاری از شهرهای جهان بی‌سابقه می‌دانند و اعلام خطر می‌کنند که این روند در نهایت تنش‌زا می‌شود و تهران پایتخت آوارگان طبقه متوسط خواهد شد.

. .


بازنشر از : منبع: دنیای اقت