1401\10\12 10:33:19


رشد دوباره بازار مسکن؛ هر متر خانه در منطقه یک 100 میلیون تومان!

گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت مسکن در آذرماه منتشر شده که نشان می‌دهد قیمت بازار ملک در این ماه نیز روند صعودی خود را ادامه داده و 2.9 درصد رشد کرده است. در همین حال طی آذرماه تعداد معاملات هم نسبت به آبان‌ماه با افزایش روبرو بوده است.

روز گذشته گزارش‌ بانک مرکزی از متوسط قیمت مسکن در آذرماه منتشر شد که نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن و تعداد آپارتمان‌های معامله‌شده در این ماه هم رشد داشته است.

در همین حل بررسی جزئیات معاملات حاکی از آن است که مانند ماه‌های گذشته مناطق  5، 10 و 2 بیشترین تقاضا را در بین باقی مناطق داشته‌اند.

قیمت چقدر رشد کرد؟

بر اساس گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در آذرماه به 48 میلیون و 73 هزار تومان رسیده است که نسبت به آبان‌ماه رشدی 9/2 درصدی را تجربه کرده است. گفتنی است در آبان‌ماه، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران 46 میلیون و 700 هزار تومان بوده است.

در همین حال مسکن در آذرماه سال جاری نسبت به آذرماه سال گذشته معادل 47.5 درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

باید اشاره داشت که 1/46 درصد از معاملات در این ماه به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از سه میلیارد تومان اختصاص داشته است.

متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده مناطق شهر تهران

چند واحد مسکونی معامله شد؟

گزارش بانک مرکزی حاکی است تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در آذرماه سال گذشته نسبت به آذر امسال 2/27 درصد و نسبت به ماه گذشته یعنی آبان‌ماه سال جاری 2/4 درصد افزایش داشته است.

بر این اساس طی آذرماه سال جاری 10 هزار و 184 واحد مسکونی در شهر تهران معامله شده است. این در حالی است که طی آبان‌ماه، تعداد معاملات هشت هزار و 5 عدد واحد مسکونی بوده است.

واحدهای پرطرفدار چه ویژگی‌هایی داشته‌اند؟

از سمتی دیگر نیز بر خلاف ماه‌های گذشته که تمایل برای خرید خانه‌های بالای 20 سال بیشتر بوده، این ماه بیشترین سهم متعلق به واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 29 درصد است که نسبت به آذرماه سال قبل 2/4 درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با عمر بالاتر در گروه‌های 11 تا 15 سال و بیش از 20 سال افزوده شده است.

تبلیغات
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز
لاله زار24 ارائه محصولات برق و روشنایی ساختمان از قلب بازار لاله زار برای سراسر کشور است.
# لاله زار - # لاله‌زار - # برق ساختمان

توزیع تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران بر حسب عمر بنا

کدام مناطق بیشترین سهم را از معاملات دارند؟

مطابق رویه ماه‌های اخیر همچنان منطقه 5 با سهم 15 درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قرارداد مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی از تعداد معاملات مسکن، مناطق 10 و 2 نیز پس از آن قرار می‌گیرند. منطقه 19 با تعداد 60 فقره معاملات در کمترین سطح قرار دارد.

اجاره بها چقدر افزایش داشت؟

شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران نسبت به ماه قبل 5/2 درصد و نسبت به کل مناطق شهری 3 درصد رشد داشته و به ترتیب نسبت به ماه قبل به ترتیب 3/41 درصد و 4/46 درصد افزایش داشته است.

قیمت در مناطق شهر چقدر رشد کرد؟

گفتنی است در بین مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه یک با 99 میلیون و 410 هزار تومان بیشترین متوسط قیمت و منطقه 18 با 24 میلیون و 489 هزار تومان کمترین متوسط قیمت را در آذرماه داشته‌اند.

به نظر می‌آید افزایش تورم و تعداد معاملات در این ماه باعث شده باز هم قیمت مسکن روندی افزایشی داشته باشد. تمایل بیشتر به خرید خانه‌های زیر سه میلیارد نیز نشان‌دهنده کاهش قدرت خرید مردم است.

به طور کلی رشد قیمت دلار در چند ماه گذشته آثار خود را بر روی قیمت مسکن آذرماه نشان داده و تمام بخش‌های آن را با رشد مواجه کرده است.

از طرف دیگر به ‌نظر می‌آید تعدادی از سرمایه‌گذاران در حال مهاجرت از برخی بازارهای موازی به بازار مسکن هستند.

روند رشد قیمت مسکن معامله شده و اجاره‌بها در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل

. .


بازنشر از : منبع: تجارت نیو