ایسنا/ درپی انتشار اخباری مبنی بر آغاز مذاکرات پاریس با رهبران شورای نظامی در نیجر برای خارج‌کردن بخشی از نظامیان خود از این کشور، رسانه سعودی العربیه اعلام کرد که فرانسه تا

1402\06\16 19:45:48


العربیه: فرانسه از نیجر خارج نمی‌شود

ایسنا/ درپی انتشار اخباری مبنی بر آغاز مذاکرات پاریس با رهبران شورای نظامی در نیجر برای خارج‌کردن بخشی از نظامیان خود از این کشور، رسانه سعودی العربیه اعلام کرد که فرانسه تا مشخص شدن سرنوشت رئیس جمهوری مخلوع نیجر از این کشور خارج نخواهد شد. شبکه العربیه در این باره اعلام کرد: فرانسه پیش از مشخص شدن سرنوشت محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر از این کشور خارج نخواهد شد.

درپی انتشار اخباری مبنی بر آغاز مذاکرات پاریس با رهبران شورای نظامی در نیجر برای خارج‌کردن بخشی از نظامیان خود از این کشور، رسانه سعودی العربیه اعلام کرد که فرانسه تا مشخص شدن سرنوشت رئیس جمهوری مخلوع نیجر از این کشور خارج نخواهد شد.شبکه العربیه در این باره اعلام کرد: فرانسه پیش از مشخص شدن سرنوشت محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر از این کشور خارج نخواهد شد.

بازار این شبکه در ادامه با اشاره به جزئیات مذاکرات پاریس و شورای نظامی نیجر نیز گزارش داد: مذاکرات با شورای نظامی نیجر بر انتقال تجهیزات متمرکز است.چهارشنبه نیز خبرنگار شبکه العربیه در این باره اعلام کرده بود: مذاکرات میان مقامات نظامی نیجر و نیروهای فرانسه تنها درباره عقب‌نشینی نیروهای مأموریت برخان (عملیات ضدتروریسم) است. شورای نظامی نیجر از فرانسه خواسته است تا جدول زمانی را برای خارج کردن این نیروها مشخص کند.روزنامه لوموند سه‌شنبه اعلام کرده بود، مسئولان فرانسوی مذاکرات خود را با رهبران شورای نظامی در نیجر برای خارج‌کردن بخشی از ۱۵۰۰ نیروی فرانسوی از نیجر که در سه پایگاه در این کشور مستقر هستند، آغاز کرده‌اند.پیشتر نیز «علی محمد الامین الزین» نخست‌وزیر تعیین شده از سوی شورای نظامی نیجر از وجود مذاکراتی برای عقب‌نشینی سریع نیروهای فرانسه از نیجر خبر داده بود.نخست وزیر تعیین شده از سوی شورای نظامی نیجر گفته بود: ما در حال انجام مذاکراتی برای عقب‌نشینی سریع نیروهای فرانسه هستیم. امیدواریم بتوانیم همکاری با فرانسه را حفظ کنیم و ظرف چند روز آینده به توافقی با سازمان کشورهای غرب آفریقا (اکوواس) برسیم.

نیروهای فرانسوی به صورت غیرقانونی در نیجر هستند. ما توافق‌های نظامی با پاریس را لغو کرده‌ایم. مذاکرات کنونی باید منجر به عقب‌نشینی بسیار فوری این نیروها شود.در حال حاضر ۱۵۰۰ سرباز فرانسوی در سه پایگاه نظامی در نیجر هستند.نظامیان فرانسوی در حال حاضر در سه پایگاه در نیامی پایتخت نیجر، اوآلام در شمال پایتخت و همچنین آیورو در نزدیکی مرز با مالی مستقر هستند.کودتا در نیجر در ۲۶ ژوئیه روی داد.

محمد بازوم، رئیس جمهور نیجریه توسط گارد ریاست‌جمهوری به رهبری ژنرال عبدالرحمن شیانی برکنار و بازداشت شد و پس از آن شورای نظامی نیجر ششم مرداد ماه ژنرال عبدالرحمن چیانی را به عنوان رئیس شورای انتقالی این کشور منصوب کردند.. .


بازنشر از : آخرین خبر


پیش بینی قیمت روز دلار طلا و خودرو