سوئد ناتو ترکیه وزیر خارجه سوئد امروز ابراز امیدواری کرد که کشورش بتواند تا پیش از اواسط ماه جولای به ناتو بپیوند

1401\11\19 06:22:09


استکهلم: امیدواریم تا پیش از اواسط جولای به ناتو بپیوندیم

وزیر خارجه سوئد امروز ابراز امیدواری کرد که کشورش بتواند تا پیش از اواسط ماه جولای به ناتو بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «توبیاس بیلستروم» (Tobias Billstrom) وزیر خارجه سوئد امروز سه شنبه در سخنانی اعلام کرد که کشورش امیدوار است تا قبل از اواسط ماه جولای به ناتو بپیوندد.

وزیر خارجه سوئد در این ارتباط گفت: سوئد امیدوار است که قبل از برگزاری نشست آتی سران ناتو در «ویلنیوس» (Vilnius) که در ۱۱ جولای آغاز می شود، به این سازمان بپیوندد. «توبیاس بیلستروم» در ادامه افزود که پیوستن کشورهای شمال اروپا به این ائتلاف به یک انتخاب سیاسی داخلی برای ترکیه تبدیل شده است. در ۱۸ ماه می سال ۲۰۲۲ و پس از آغاز درگیری ها در اوکراین، دو کشور سوئد و فنلاند درخواست عضویت در ناتو را به کشورهای این پیمان نظامی ارائه دادند و به دهه‌ ها سیاست بی‌ طرفی خود پایان دادند.

با این حال عضویت اعضای جدید در ناتو مستلزم تائید از سوی همه اعضای این سازمان نظامی است و تا کنون ترکیه و مجارستان عضویت سوئد و فنلاند را در ناتو تائید نکرده اند. از سوی دیگر، «اوسکار استرنستروم» (Oscar Stenström) نماینده سوئد در مذاکرات پیوستن این کشور به ناتو پیشتر اعلام کرده بود که نمی داند این رایزنی ها با ترکیه در چه زمانی ازسرگرفته خواهد شد. از سوی دیگر، «توبیاس بیلستروم» پیشتر در مصاحبه با روزنامه «Expressen» اعلام کرده بود که پیوستن کشورش به ناتو به دلیل اقداماتی که با سوزاندن قرآن انجام شده، به حالت تعلیق درآمده است.

بر این اساس، مذاکرات مذکور به درخواست آنکارا تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است. پِکا هاویستو، وزیر خارجه فنلاند هم پیشتر با اشاره به مشکلات و دشواری های اخیر سوئد در جلب رضایت و تایید ترکیه برای پیوستن استکهلم به ناتو، گفت که شاید فنلاند وادار به اقدام انفرادی شود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ماه های پیش اعلام کرده بود که پس از آنکه استکهلم به اعتراضات ضدترکیه که با به آتش کشیدن قرآن همراه شد، دولت وی از پیشنهاد پیوستن سوئد به ناتو حمایت نخواهد کرد.

در تظاهرات اخیر که با مجوز مقامات سوئد در استکهلم برگزار شد، راسموس پالودان، قانونگذار دانمارکی- سوئدی که بارها اقدام به هتک حرمت قرآن کرده بود، یک نسخه از کتاب مقدس مسلمانان را به آتش کشید.. .


بازنشر از : مهر

سوئد

ناتو

ترکیه


تولید کارتن و سفارش کارتن