تحریم دادستان کل ایران از سوی انگلیس جیمز کلورلی انگلیس ایران علیرضا اکبری وزیر

1401\10\24 18:13:16


تحریم دادستان کل ایران از سوی انگلیس

وزیر خارجه انگلیس در واکنشی مداخله جویانه به اعدام جاسوس ایرانی- انگلیسی اعلام کرد که لندن دادستان کل ایران را تحریم کرده است.

«جیمز کلورلی» وزیر خارجه انگلیس در واکنشی مداخله جویانه به اعدام علیرضا اکبری جاسوس ایرانی- انگلیسی که به اتهام افساد فی الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی ایران بامداد امروز به دار مجازات آویخته شد، از تحریم تهران خبر داد.

وزیر خارجه انگلیس در پیامی توییتری خبر داد که لندن دادستان کل ایران را تحریم کرده است.

«جیمز کلورلی» با نقض منشور ملل متحد در لزوم عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل مدعی شد: انگلیس دادستان کل ایران را تحریم کرده است.

تحریم امروز او نشان‌دهنده انزجار ما از اعدام علیرضا اکبری است.

دادستان کل، هسته اصلی استفاده ایران از مجازات اعدام است و ما رژیم را مسئول نقض وحشتناک حقوق بشر می‌دانیم! وزیر خارجه انگلیس پیشتر در واکنش به اعدام علیرضا اکبری ادعا کرده بود: ایران یک تبعه انگلیس را اعدام کرد.

این اقدام باید به قوی‌ترین شکل ممکن محکوم شود.

این اقدام بدون پاسخ نخواهد ماند.

مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه امروز اعلام کرد که حکم علیرضا اکبری دارای تابعیت مضاعف ایرانی-انگلیسی که به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس در ازای دریافت دستمزد به مبالغ ۱.۸۰۵.۰۰۰ یورو، ۲۶۵.۰۰۰ پوند انگلیس و ۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد.

یاوه‌گویی کلورلی در حالی است که علیرضا اکبری، مدتی قبل در پی جاسوسی علیه کشور دستگیر شد و پس از تشکیل پرونده قضائی برای وی و صدور کیفرخواست، پرونده به دادگاه ارجاع و جلسات رسیدگی با حضور وکیل متهم برگزار شد و بر اساس مستندات «متقن» موجود در پرونده این فرد به جرم جاسوسی برای انگلیس به اعدام محکوم شد.


بازنشر از : مهر

جیمز کلورلی

انگلیس

ایران

علیرضا اکبری

وزیر خارجه انگلیس در واکنشی مداخله جویانه به اعدام جاسوس ایرانی- انگلیسی اعلام کرد که لندن دادستان کل ایران را تحریم کرده است.


نمایندگی بوتان تهران