باب منندز ترکیه ایالات متحده امریکا رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید به دلیل رویکرد رئیس جمهور ترکیه،

1401\10\24 18:15:27


ترکیه به خاطر اردوغان جنگنده های اف -۱۶ آمریکا را از دست می دهد

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید به دلیل رویکرد رئیس جمهور ترکیه، مخالف فروش جنگنده های اف -۱۶ به این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا با فروش جنگنده های اف -۱۶ به ترکیه مخالفت کرد.

سناتور «باب منندز» روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که همانطور که بارها اعلام کرده ام، به شدت با پیشنهاد دولت بایدن برای فروش هواپیماهای اف -۱۶ جدید به ترکیه مخالفم. در حالی که در گزارش های رسانه ای زمزمه های موافقت آمریکا با فروش جنگنده های اف -۱۶ به ترکیه به گوش می رسد، رئیس کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه خود اعلام کرد که رئیس جمهور ترکیه حقوق بشر و هنجارهای دموکراتیک را نادیده می‌گیرد. این سناتور آمریکایی، «رجب طیب اردوغان» را به در پیش گرفتن رفتارهای هشداردهنده و بی‌ثبات‌کننده در ترکیه و نیز علیه متحدان ناتو متهم کرد.

در بیانیه منندز آمده است که تا زمانی که اردوغان تهدیدات خود را متوقف نکند و همانند یک متحد مورد اعتماد رفتار کند، این فروش را تایید نمی کند. این سناتور آمریکایی همچنین گفت که از ا فروش جنگنده جدید اف -۳۵ به یونان استقبال می کند و آتن را متحد قابل اعتماد ناتو نامید. منندز تاکید کرد که فروش این جنگنده ها به یونان، توانایی دو کشور را در راستای دفاع از اصول مشترک از جمله دفاع جمعی، دموکراسی و حاکمیت قانون تقویت می کند.

پیش از این یک روزنامه آمریکایی گفت که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در انتظار موافقت کنگره برای فروش جنگنده‌های اف -۱۶ به ترکیه، به شرط موافقت آنکارا با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو است. بر اساس این گزارش، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی گفت که موافقت کنگره آمریکا با قرارداد فروش جنگنده‌های اف -۱۶ به ترکیه، به موافقت آنکارا با پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مشروط شده است.. .


بازنشر از : مهر

باب منندز

ترکیه

ایالات متحده امریکا


چراغ خطی و تعمیرات چراع ال ای دی