1401\06\30 18:16:31


روایتی دردناک از گرسنگی مرگبار کودکان سومالی

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر یا تقریباً نیمی از جمعیت سومالی از خشکسالی رنج می برند، و از میان آنها ۲۱۳ هزار نفر در معرض خطر گرسنگی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری امارات العربیه ۲۴، در تخت بیمارستانی در موگادیشو، صادق ابراهیم نوازد سومالی بر روی تخت دراز کشیده است.

مگس‌ها روی صورتش فرود می آیند، اما او با بازوهای ضعیفش به سختی می‌تواند آنها را دور کند. ابراهیم به قدری ضعیف است که گریه کردن برایش دشوار است، زیرا به دلیل کمبود غذا قدرتش از بین رفته و گریه اش شبیه ناله شده است. «فادیمو داوود» مادر ابراهیم در حالی که به پاهای نحیف پسرش نگاه می‌کند، می‌گوید: «ابراهیم تنها فرزندم خیلی بیمار است.» برای نجات او، یک سفر ۳ روزه از «بیداوه» در جنوب غربی سومالی به موگادیشو پایتخت این کشور را طی کرد.

در بیمارستان دی مارتینو در موگادیشو، فادیمو داوود شبانه روز مراقب پسرش است و دعا می‌کند که به لیست صدها کودکی که در ماه‌های اخیر به دلیل سو تغذیه جان خود را از دست داده‌اند، نپیوندد. صندوق کودکان سازمان ملل متحد می‌گوید که ۷۳۰ کودک بین ژانویه تا ژوئیه سال جاری در مراکز تغذیه جان خود را از دست داده‌اند و بیش از نیم میلیون کودک بین ۶ ماه تا ۵ سال از سو تغذیه حاد رنج می‌برند. پس از کاهش بارندگی‌ها برای چهار فصل متوالی از پایان سال ۲۰۲۰ و با احتمال وقوع فصل پنجم مشابه که در اکتبر آینده پیش بینی می‌شود، سومالی با بزرگترین قحطی منطقه شاخ آفریقا مواجه می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر یا تقریباً نیمی از جمعیت سومالی از خشکسالی رنج می‌برند، و از میان آنها ۲۱۳ هزار نفر در معرض خطر گرسنگی هستند. «مارتین گریفیتس»، مدیر دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در این باره گفت: در صورت عدم تصمیم گیری فوری، قحطی در اکتبر تا دسامبر در مناطق جنوبی بیداوه و برکاکابا اعلام خواهد شد. گریفیتس گفت که وضعیت فعلی بدتر از قحطی سال ۲۰۱۱ است که باعث مرگ ۲۶۰ هزار نفر شد که بیش از نیمی از آنها کودکان زیر پنج سال بودند.

به دلیل تهدید ۱۵ ساله جنبش تروریستی الشباب، یک میلیون سومالیایی مناطق خود را به مقصد شهرهای بزرگ، به ویژه پایتخت موگادیشو ترک کردند و اغلب آنها در کمپ‌های غیررسمی مقیم شدند. «نونای ادن دورو» به همراه ۱۰ فرزندش، بعد از اینکه کودک سه ساله‌اش در اثر سو تغذیه اعضای بدنش متورم شد، ۳۰۰ کیلومتر از منطقه بیداوه را در جستجوی کمک‌های پزشکی برای پسرش طی کرد. او توضیح می‌دهد: در سه سال گذشته به دلیل کمبود باران هیچ محصولی برداشت نکرده‌ایم.

این مادر ۳۵ ساله می‌افزاید: ما با وضعیت وحشتناکی مواجه شدیم… برای تهیه یک مخزن آب، باید دو ساعت پیاده روی می‌کردیم. او در حالی که در حومه موگادیشو منتظر مراقبت‌های پزشکی از سوی سازمان بین المللی امداد غیردولتی است، پسرش را در آغوش می‌گیرد و سعی می‌کند او را دلداری دهد. به گفته «فایزه علی»، مسئول تغذیه، در هفت مرکز بهداشت و تغذیه تحت مدیریت سازمان ملل در حومه پایتخت سومالی، تعداد تازه واردان خانواده‌های مبتلا به سو تغذیه از ژوئن گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است.

در این میان، تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذیه سه برابر افزایش یافت و از حداکثر ۱۳ نفر در روز در چهار ماه گذشته به ۴۰ نفر در ماه جاری رسید. خشکسالی همچنین به مناطق معمولاً حاصلخیز مانند «شبیلی سفلی» واقع در حومه موگادیشو که قبلاً مکانی برای جمعیت‌های خشکسالی زده بود، ضربه زد. «فادومو ابراهیم حسن»، مادر شش فرزند، یک هفته است که وارد پایتخت شده، می‌گوید: ما قبل از اینکه خشکسالی به ما برسد، برای تغذیه فرزندانمان سبزیجات می‌کاریم.

این زن ۳۵ ساله دختر دو ساله خود را به توصیه پزشکان آژانس بین المللی امداد به بیمارستان دی مارتینو برد که وضعیت او را بسیار خطرناک دانستند، زیرا او حدود ۶ کیلوگرم وزن دارد یعنی نصف وزن کودکان هم سن و سال او. به گفته دکتر «فهمو علی»، این موارد در حال افزایش است. او توضیح می‌دهد: گاهی اوقات افرادی که درمان می‌کنیم بعد مدتی دوباره مریض شده و دوباره به بیمارستان باز می‌گردند..

.


بازنشر از : مهر

سومالی

قحطی و خشکسالی

سوء تغذیه کودکان