1401\06\30 18:56:12


احتمال افزایش قیمت خودرو طی ماه‌های آینده

این روزها بحث در خصوص قیمت بالای خودرو به شدت بالاست و مردم نسبت به این قضیه هر روز در بین صحبت های روزمره واکنش نشان می دهند. قیمت بالا در یک طرف مسئله قرار ...

علیرغم انقضای قانون منع واردات خودرو و تصویب آیین‌نامه جدید برای ورود خودروهای خارجی به بازار کشور، احتمال افزایش قیمت خودرو در آینده نزدیک وجود دارد.

قانون ممنوعیت واردات خودرو اواخر اردیبهشت‌ماه منقضی شد و پس از حدود ۵ ماه بالاخره مصوبه واردات به امضای هیئت وزیران رسید. بسیاری بر این عقیده هستند که ورود خودروهای خارجی به بازار کشور به سبب ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا موجب کاهش چشمگیر قیمت خودروها می‌شود. با این حال، کارشناسان حوزه به تازگی از احتمال افزایش قیمت خودرو در ماه‌های آینده خبر داده‌اند.

به عقیده فعالان بازار خودرو، عوامل متعددی روی قیمت خودرو تأثیر می‌گذارند که مهم‌ترین آن‌ها سرانجام مذاکرات برجام است.

قبلا به احیای برجام و لغو تحریم‌ها علیه ایران امید بسیاری بود. احیای برجام بدون شک موجب بهبود و تغییر شرایط اقتصادی کشور شده و صنایع مختلف از جمله خودروسازی را تقویت می‌کند. با این حال، نه تنها به نظر نمی‌رسد موفقیتی در برجام حاصل شده باشد، بلکه هر لحظه ممکن است با یک خبر ناخوشایند، اقتصاد کشور مجددا با تنش شدیدی مواجه شده و با افزایش بهای دلار، هیجان و نوسان در بازار خودرو بالا گیرد.

تبلیغات
نصب و تعمیر چیلر و داکت اسپلیت
24تعمیر ارائه خدمات تعمیر و نصب چیلر ، مینی چیلر و داکت اسپلیت ، یخچال و فریز، ساید بای ساید، کولر گازی، پکیج گرمایشی در تهران با تعرفه نمایندگی .
# چیلر - # اسپلیت - # تهویه

احتمال افزایش قیمت خودرو همچنین در حالی مطرح شده که شروط مختلف برای واردات خودرو موجب محدودیت در این فرایند شده است.

سقف قیمت، نو بودن خودرو، الزام بر وجود نمایندگی و خدمات پس از فروش و انتقال فناوری از جمله شروط قیدشده در آیین‌نامه واردات بوده که اجرای این فرایند را برای شرکت‌های واردکننده، مخصوصا گروه‌های صنعتی خصوصی دشوار می‌کند. با توجه به تمرکز عمده دولت روی ورود خودروهای اقتصادی، گزینه‌های کمی قابل دسترس هستند و همین امر باعث سردرگمی واردکنندگان شده است. 

بنابراین دو عامل مهم در بازار خودرو، یعنی سرانجام مذاکرات برجام و نحوه اجرای واردات خودرو در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد و پیش‌بینی وضعیت بازار در هفته‌ها و حتی ماه‌های آینده را دشوار می‌سازد. همان‌طور که با یک خبر خوب درباره برجام می‌توانیم منتظر کاهش چشمگیر تورم و در نتیجه کاهش قیمت کالاهای مختلف از جمله باشیم، یک خبر ناخوشایند موجب شکست مجدد اقتصاد ایران خواهد شد.

 

. .


بازنشر از : دیجیاتو