1401\08\30 09:19:21


با این ۶ نکته مهم از چرخه رنگ‌ها، استایل خاص خودتان را خلق کنید!

تا حالا شده از لباس پوشیدن یک شخص خوشتان بیاید؟ شاید لباس‌های خیلی ساده، ارزان و معمولی به تن داشته باشد، اما آن قدر جلوه قشنگی دارد که چشم شما را خیره خود کرده است. جدای برند، مدل و طرح دوخت یک لباس، این رنگ لباس است که آن را زیبا جلوه می‌دهد. اگر می‌خوا

چرخه رنگ یک نمودار دایره ای است که رابطه بین رنگ‌های مختلف را نشان می‌دهد. سر آیزاک نیوتن اولین چرخه رنگ را در کتاب Opticks خود در سال 1704 گنجانید. نیوتن یک چرخه رنگ نامتقارن با هفت رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش ایجاد کرد. در سال 1810، یوهان ولفگانگ فون گوته یک چرخه رنگی متقارن با تنها شش رنگ (حذف نیلی) ایجاد کرد که شبیه به چرخه رنگی است که امروزه استفاده می‌کنیم. هنرمندان و طراحان مد از چرخه رنگ برای ایجاد طرح‌های رنگی خود استفاده می‌کنند تا جلوه هنری دلخواه شان را ایجاد کنند.

رنگ‌های اولیه، ثانویه و سوم چیست؟

چرخه رنگ توسط سه رنگ اصلی که یک طرح رنگی سه گانه را تشکیل می‌دهند ایجاد می‌شود. در مدل سنتی رنگ RYB، این رنگ‌های اصلی قرمز، زرد و آبی هستند. می‌توانید رنگ‌های اصلی را با هم ترکیب کنید تا رنگ‌های ثانویه ایجاد شود: سبز، نارنجی و بنفش. سپس مخلوط کردن یک رنگ اصلی با یک رنگ ثانویه منجر به یک رنگ سوم می‌شود: سرخابی (قرمز-بنفش)، سرخابی مایل به زرد (قرمز-نارنجی)، کهربایی (زرد-نارنجی)، چارتری (زرد-سبز)، سبز آبی (آبی-سبز) و بنفش (آبی-بنفش).

تئوری رنگ چیست؟

مجموعه ای از دستورالعمل‌ها برای ترکیب و بازی با رنگ‌ها تئوری رنگ است. تئوری رنگ شامل ایده‌هایی مانند:

هارمونی رنگ

هارمونی رنگی توصیف ترکیب رنگی است که از نظر بصری دلپذیر است و نظم بصری را ایجاد می‌کند. طرح‌های رنگی مبتنی بر رنگ‌های مکمل و مشابه عموما هماهنگ تلقی می‌شوند. اما، از آن جایی که انسان‌ها بسته به علایق شخصی و تجربیات زندگی خود، به رنگ‌ها پاسخ متفاوتی می‌دهند، هیچ رنگ «درست» جهانی برای دستیابی به‌هارمونی وجود ندارد.

دمای رنگ

دمای رنگ با تجزیه رنگ‌ها به رنگ‌های گرم (مرتبط با غروب خورشید و نور روز) و رنگ‌های سرد (مرتبط با نور ابری) سروکار دارد. امتحان ترکیب رنگ‌های گرم و سرد می‌تواند به شما کمک کند تا رنگ‌ها را برای رسیدن به یک جلوه خاص ترکیب کنید.

زمینه رنگ

به نظر می‌رسد رنگ‌ها در زمینه‌های مختلف ابعاد متفاوتی نشان می‌دهند. به عنوان مثال، یک نارنجی زنگ زده زمانی که در کنار رنگ زرد روشن قرار می‌گیرد، کسل کننده به نظر می‌رسد. اما هنگامی‌که با بنفش تیره جفت می‌شود، نارنجی ناگهان بسیار روشن تر و خیره کننده تر به نظر می‌رسد.

چگونه لباس‌ها را با استفاده از چرخه رنگ هماهنگ کنیم؟

درک تئوری رنگ‌های پایه را برای ترکیب رنگ‌ها با هم، در لباس‌های کمد خود به کار ببرید.

  1. با رنگ‌های مشابه شروع کنید

رنگ‌های مشابه در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند و یک رنگ مشترک ایجاد می‌کنند. وقتی از رنگ‌های جدید در کمد لباس‌های خود استفاده می‌کنید، رنگی را انتخاب کنید که احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهد – مثلا آبی روشن. در چرخه رنگ، آبی بین آبی – آبی و بنفش – آبی قرار می‌گیرد. اگر با آبی روشن احساس راحتی می‌کنید، رنگ آبی یا بنفش – آبی را برای یک ترکیب ظریف و دو رنگ استفاده کنید.

  1. چرخه رنگ؛ رنگ‌های مکمل را امتحان کنید

رنگ‌های مکمل در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار دارند و می‌توانند تضاد زیبا و قدرتمندی ایجاد کنند: فوشیا و چارتروس یا بورگوندی و سبز جنگلی را کنار هم تصور کنید. فوق العاده است! وقتی در انتخاب رنگ‌ها جسورانه عمل کنید، جلوه زیبایی ایجاد خواهد کرد. برای امتحان این روش و ترکیب رنگ لباس‌های خود از دو رنگ برجسته کار بگیرید.

  1. از لوازم جانبی استفاده کنید که «همخوانی با رنگ لباس ندارند»

مگر این که به دنبال ظاهری تک رنگ کامل باشید. در غیر آن نگران ست کردن کمربند خود با کیف دستی و کفش خود نباشید. این لوازم جانبی کوچک در واقع وسایلی عالی برای امتحان رنگ‌های روشن هستند.

  1. چرخه رنگ؛ رنگ‌های خنثی را با هم مخلوط کنید

رنگ‌های خنثی پایه ای عالی برای استفاده با رنگ‌های روشن تر هستند. همچنین می‌توانند با هم ترکیب عالی ایجاد کنند. ترکیب رنگ فقط مربوط به رنگ‌های روشن و جیغ نیست – رنگ‌های خنثی مانند قهوه ای، مشکی، آبی سرمه ای و سفید نیز همیشه به خوبی کنار هم جفت می‌شوند. بنابراین پوشیدن شلوار مشکی با کفش‌های قهوه ای را فراموش نکنید.

  1. جین را به عنوان رنگ خنثی بپوشید

شلوار جین را یک رنگ خنثی در نظر بگیرید، یعنی می‌توانید آن را با هر رنگ دیگری (از جمله آبی) ترکیب کنید که صد البته عالی به نظر می‌رسد. برای روشی ساده تر می‌توانید از جین‌ها با یک سایه نزدیک به هم استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید کمی‌متفاوت تر باشد، سعی کنید شلوار جین سنگشور شده را با یک پیراهن جین روشن و یا شلوار جین تیره را با یک کت جین سنگشور شده ست کنید.

  1. کمد خود را با توجه به چرخه رنگ بچینید

با چیدن کمد خود بر اساس رنگ، فرآیند انتخاب لباس و ترکیب رنگ آن‌ها را ساده کنید. هماهنگی رنگ‌ها، کمد شما را زیباتر و انتخاب‌های شما را آسان تر می‌کند. همچنین به شما کمک می‌کند ترکیب رنگ‌های جدیدی ایجاد کنید. لباسی را که می‌خواهید بپوشید بردارید و آن را در کنار سایر لباس‌های داخل کمد نگه دارید. می‌توانید ببینید کدام رنگ با رنگ اصلی دیگر جلوه زیباتری خواهد داشت.


بازنشر از : منبع: خبر نامه