1401\10\12 11:37:47


هدف‌گذاری برای رسیدن به رتبه ۳۵ در شاخص جهانی نوآوری. در تولید علم به دنبال حواشی نباشیم

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به رتبه ۵۳ ایران در شاخص نوآوری، از هدف‌گذاری برای رسیدن به رتبه ۳۵ خبر داد و گفت: در حال برنامه ریزی هستیم به زودی به این رکورد جدید دست یابیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی در نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که همزمان با برگزاری هفتمین فن بازار ملی سلامت برگزار شد، گفت: در تولید علم نباید به دنبال حواشی باشیم اعضای هیات علمی بدون تردید باید به صورت متمرکز به تولید علم بپردازند.

وی افزود: زیرا تولید علم و مرجعیت علمی و شتاب تولید علم یک واقعیت اساسی است که نه تنها در اسناد بالادستی به آن اشاره شده است بلکه بارها مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری هم به آن تاکید کردند. پناهی با بیان اینکه کشورهای سلطه گر فقط نیرو و تجهیزات جنگی ندارند تاکید کرد: امروزه علم و دانش نیز عامل تعیین کننده ای برای ایجاد قدرت در جهان به شمار می‌رود. وی گفت: سال گذشته در نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی ۸ محور کلی را ابلاغ شده است که طبق آن تحقیقات باید پاسخگو و در راستای نیاز مردم و مسئله محور باشد مبتنی بر عدالت باشد و چند مورد دیگر امروز شاهد هستیم در برگزاری فن بازار ملی سلامت این خواسته ها متبلور شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: اکنون کشور در شاخص نوآوری جهانی به رتبه ۵۳ رسیده است و اکنون با بررسی‌های انجام شده رتبه ۳۵ را هدف‌گذاری کرده‌ایم و در حال برنامه ریزی هستیم به زودی به این رکورد جدید دست یابیم. پناهی با بیان اینکه به دنبال افزایش تعداد و کمیت نیستیم، افزود: در ارزشیابی امسال دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی هم به کیفیت بیشتر تاکید شده است. امسال اثرگذاری پژوهش‌ها را یکی از معیارهای سنجش و ارزشیابی دانشگاه‌ها قرار دادیم انتظار داریم از معاونین بازخوردهای این تغییرات را دریافت کنیم.

در ادامه نشست دبیران تحقیقات و فناوری کلان مناطق ده گانه آمایشی به طرح موضوعات و مسائل خود پرداختند. در ادامه این نشست حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو به پاسخ پرسش‌ها و نکاتی که از سوی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها طرح شد، پرداخت و اظهار داشت: آماده هستیم با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری در حوزه رگولاتوری فناوری‌های نوین در دنیا بررسی‌های لازم انجام و الگوبرداری شود و در صورت کسب توافقات اولیه نتیجه آن برای پیاده سازی به غذا و دارو اعلام شود. وی عنوان کرد: آماده هستیم با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها از ظرفیت اساتید دانشگاه‌ها برای برون سپاری و انجام برخی فرآیندها با اولویت‌های فناورانه بهره‌برداری شود.

محمدی افزود: جهت تسهیل امور مرحله موافقت اصولی برای دریافت مجوزهای غذا و دارو حذف شده است ولی همچنان این آمادگی وجوددارد که این روند برای شرکت‌های دانش بنیان تسریع شود. وی همچنین از انجام تحقیقات در حوزه اثربخشی دارو، مواد موثره و تجهیزات پزشکی نیز استقبال کرد.. .


بازنشر از : مهر

فن بازار

دانشگاه های علوم پزشکی

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت