ابتلای قطعی ۷۳ نفر به بیماری وبا در کشور مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 شهریور 1401 15:20 سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اس

1401\06\16 22:35:27


ابتلای قطعی ۷۳ نفر به بیماری وبا در کشور سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش‌های ارسالی،…

ابتلای قطعی ۷۳ نفر به بیماری وبا در کشور مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 شهریور 1401 15:20 سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش‌های ارسالی، مبتلایان به وبا حداقل یک و حداکثر ۸۲ ساله هستند.  

ابتلای قطعی ۷۳ نفر به بیماری وبا در کشور مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 شهریور 1401 15:20 سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش‌های ارسالی، مبتلایان به وبا حداقل یک و حداکثر ۸۲ ساله هستند.   به گزارش باشگاه خبرنگاران، شهنام عرشی گفت: از ابتدای سال تا کنون ۷۳ مورد ابتلا به وبا از ۸ استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، بوشهر، کرمان، قم، خوزستان و خراسان رضوی شناسایی و گزارش شده اند که حدود ۸۵ درصد از موارد ابتلا به بیماری وبا مربوط به ۲ استان کردستان و کرمانشاه هستند.

از ابتدای سال تا الان ۴۵ مورد مربوط به استان کردستان، ۱۷ مورد کرمانشاه، ۲ مورد در آذربایجان غربی، ۱ مورد بوشهر، ۲ مورد جیرفت، ۱ مورد کرمان، ۲ مورد در قم، دو مورد در اهواز و یک مورد در سبزوار بوده اند و موردی از فوت در کشور تا کنون گزارش نشده است.   به گفته وی اگر چه بیماران حداقل یک و حداکثر ۸۲ ساله هستند؛ اما اغلب مبتلایان در سنین ۶۰-۳۰ سال هستند و حدود ۷۵ درصد مبتلایان مذکر و ۷۵ درصد بیماران شناسایی شده ساکن مناطق شهری هستند.    او افزود: به مردم توصیه می‌شود تا حد امکان از آب شرب شهری یا آب‌های بسته بندی شده مصرف کنند.   او اضافه کرد: تشدید نظام مراقبتی وبا به ویژه در قالب اجرای نظام مراقبت سندرمیک در دستور کار اکیپ‌های سلامت قرار دارد.   او افزود: فرد مبتلا به بیماری وبا عامل آلودگی را از طریق مدفوع دفع می‌کند.

مصرف آب، میوه و سبزی آلوده باعث ابتلای افراد به بیماری وبا می‌شود.

به همین دلیل مردم باید بهداشت فردی و شستن دست با آب و صابون به خصوص هنگام مصرف مواد غذایی را نیز فراموش نکنند.   عرشی گفت: اگر افراد دچار علائمی مانند ضعف و استفراغ شدند؛ بلافاصله به پزشک یا مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنند.   او گفت: افرادی که در زمینه عرضه مواد غذایی مشغول هستند، باید دست‌های خود را با آب و صابون قبل و بعد از شروع فعالیتشان به مدت حداقل ۲٠ ثانیه شست و شو دهند و موادی مانند سبزی را با مواد گندزدا ضد عفونی کنند.    


بازنشر از : بیتوته

ابتلای قطعی ۷۳ نفر به بیماری وبا در کشور مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : چهارشنبه, 16 شهریور 1401 15:20 سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش‌های ارسالی، مبتلایان به وبا حداقل یک و حداکثر ۸۲ ساله هستند.  


برق و روشنایی لاله زار