ویروس کرونا اربعین حسینی نوید شفیق یک فوق تخصص مراقبت‌های ویژه به ارائه خدمات درمانی به زائران اربعین در بیمارستا

1401\06\30 18:28:15


اقداماتی که زائران اربعین پس از بازگشت باید انجام دهند. ضرورت فاصله گذاری اجتماعی

یک فوق تخصص مراقبت‌های ویژه به ارائه خدمات درمانی به زائران اربعین در بیمارستان سیار احسان اشاره کرد و گفت: زائران پس از بازگشت فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

دکتر نوید شفیق در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در اربعین امسال در بیمارستان سیار احسان که توسط ستاد اجرایی امام خمینی در عمود ۹۸۹ برپا شده بود به مدت ده روز به زائران امام حسین خدمت می‌کردم.

وی با اشاره به اینکه دیدن شور عاشقان امام حسین لذت بخش بود به اقدامات درمانی بیمارستان سیار اشاره کرد و گفت: در این مدت حدود ۴۰ درصد مراجعه کنندگان ما عرب و باقی ایرانی بودند ولی از ملیت‌های آذربایجان و ترکیه و لبنان هم بیمار داشتیم. این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه ادامه داد: بیشتر بیماران ما بیماری‌های اسهالی و گاستروآنتریت بودند و ۱۰ الی ۲۰ درصد هم بیماران قلبی بودند که اکثراً سرپایی درمان می‌شدند. دکتر شفیق اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری‌های ویروسی در بین تعداد زیادی از زائران، به همین دلیل حتماً باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود همچنین زائران حداقل به مدت پنج روز از زمان بازگشت دید و بازدید نداشته باشند و از افراد مسن و گروه حساس خانواده‌ها نیز دوری کنند.

وی تاکید کرد: در این پنج روز باید استراحت کامل داشته و مایعات فراوان بنوشند تا سلامتی کامل خود را بدست بیاورند. وی در پاسخ به این سوال که بیماری زائران کرونا یا آنفولانزا گفت: علائم بیماران که گوارشی است بیشتر به بیماری ویروسی می‌خورد و اکثر تست‌هایی که ما گرفتیم برای کرونا منفی بود. به گفته وی، بیماری آنها سرماخوردگی نیست و کمی قوی‌تر از سرماخوردگی است به همین دلیل باید فاصله اجتماعی با گروه‌های حساس رعایت شود.

این متخصص مراقبت‌های ویژه افزود: البته ممکن است کرونا نیز باشد اما احتمال زیاد زیرگروهی از اومیکرون است که تست‌ها منفی می‌شود. وی گفت: بعید است مانند کرونا و پیک دلتا، تعداد بیماران بدحال زیاد شود اما احتیاط واجب است حتماً قرنطینه و فاصله اجتماعی رعایت شود تا خدایی نکرده پشیمانی بار نیاید. دکتر شفیق در مورد علت منفی شدن تست‌های کرونا گفت: تست‌های ما همه کرونا ها را نشان نمی‌دهد مخصوصاً اگر تغییر شکل داده باشد و کلاً این ویروس آزمایش گریز است و سریع تغییر شکل داده وجهش می‌خورد به همین دلیل است که واکسن‌ها در آنفولانزا و کرونا باید سالانه بروز شوند.

وی به علائم بیماری زائران اربعین اشاره کرد و گفت: بیشتر زائران علائمی مانند خارش گلو و احساس ناراحتی و آنژین راه هوایی هست و علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ را دارند بنابراین جهت جلوگیری از عقب افتادگی مایع باید مایعات فراوان بخورند و استراحت روده بدهند و از خوردن غذای سنگین و چرب جلوگیری کنند. این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه تاکید کرد: پزشکان و پرستارانی در این مدت با آنها کار کردم هر کدام فرشته‌هایی بودند که بی هیچ چشم داشت و انگیزه مادی فقط از جهت معنوی خدمت به زوار امام حسین را انجام می‌دادند. وی افزود: بیمارستان سیار احسان شامل بخش‌های بستری، رادیولوژی و آزمایشگاه و اتاق عمل بود که در دو گروه بیماران ویزیت می‌شدند.یک گروه از پزشک‌ها و پرستاران در واحد و موکب سرپایی بودند که تعداد ویزیت بیمارانشان بالاتر بود و بنده نیز در بخش بستری و اورژانس حضور داشتم که بیماران بدحال به ما ارجاع می‌شد و روزانه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ بیمار بستری موقت می‌شدند..

.


بازنشر از : مهر

ویروس کرونا

اربعین حسینی

نوید شفیق


تولید کارتن و سفارش کارتن