1401\06\01 11:05:29


قراردادهای بانکی در چارچوب فقه و شرع است . نگویید بانک‌ها ربا می‌گیرند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همه قراردادهایی که در بانک‌ها بسته می‌شود در چارچوب فقه و شرع هستند فقط گاهی در منتهی الیه زنجیره بانکی برخی افراد صوری سازی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه اول شهریورماه) در پاسخ به تذکر محمدرضا صباغیان نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه بانک‌های کشور ربا دریافت می‌کنند، گفت: چند باری است که شما عنوان می‌کنید بانک‌های جمهوری اسلامی ربا می‌گیرند، این حرف درست نیست که از تریبون مجلس گفته شود و حرفی اشتباه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همه عقود و قراردادهایی که در بانک‌ها بسته می‌شود در چارچوب فقهی و شرعی است البته گاهی در منتهی الیه زنجیره بانکی برخی افراد صوری سازی می‌کنند و اقدامات صوری انجام می‌دهند اما نباید این موضوع را به قوانین و مقررات نسبت دهیم. قالیباف تاکید کرد: اینکه مدام می‌گوئید بانک‌ها ربا می‌گیرند درست نیست و خواهش می‌کنم به این نکته توجه کنید. گفتنی است صباغیان در جریان بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی با ارائه پیشنهادی درباره صفر کردن سود بانکی ظرف ۱۰ سال آینده گفت: اگر به این موضوع فکر نکنیم که سود بانکی صفر شود آیا بانک‌های ما با درآمدی که دارند هرگز به این فکر می‌کنند که سود بانکی را صفر کنند؟ وی تصریح کرد: آیا بانک مرکزی این هدف را دارد که چرا بانک‌های ما دچار ربا هستند؟ پیشنهاد ما این است که بانک مرکزی هدفش این باشد ظرف ۱۰ سال آینده سود بانکی را صفر کند.

این موضوع می‌تواند جزئی از تحقق عدالت اجتماعی باشد. ادعا می‌کنیم بانکداری ما اسلامی است اما بانک‌های ما فقط کلمه اسلامی را یدک می کشند.. .


بازنشر از : مهر

محمدباقر قالیباف

محمدرضا صباغيان

بانکداری اسلامی

قراردادهای