1402\05\23 21:18:29


پمپئو: به ازای هر شهروند آمریکایی یک میلیارد دلار به ایران باج می دهیم

وزیر خارجه سابق آمریکا از توافق مبادله زندانیان بین دولت بایدن و ایران انتقاد کرد و آن را نوعی باج دهی و "تشویق گروگانگیری شهروندان آمریکایی" دانست.

"مایک پمپئو" در مصاحبه ای با شبکه محافظه کار فاکس آمریکا، با انتقاد از توافق مبادله زندانیان با ایران، گفت: "این واقعا خطرناک است.

این برای کشورهای خلیج فارس خطرناک است، برای اسرائیل هم خطرناک است."

پمپئو گفت که پرداخت مالی به ایران بابت آزادی زندانیان آمریکایی "فقط گروگانگیری بیشتر را تشویق می کند" و مدعی شد که این پرداخت مالی "اقتصاد آنها را می سازد."

پمپئو گفت: " ما در واقع با این توافق به ایرانی‌ها گفته‌ایم، به ازای هر آمریکایی که می‌گیرید، دولت بایدن یک میلیارد دلار به شما می‌دهد."

مقامات دولت بایدن در واکنش به انتقادهای مخالفان داخلی خود می گویند این توافق هنوز نهایی و اجرایی نشده و دولت بایدن در همکاری با وزارت خزانه داری خود نهایت تلاش را خواهند کرد تا اطمینان یابند منابع آزاد شده ایران تنها صرف خرید اقلام غیرتحریمی شود.

از سوی دیگر برخی از دموکرات های حامی دولت بایدن در واکنش به انتقادات افرادی مثل پمپئو از توافق مبادله زندانیان با ایران، القای این مساله که این توافق نوعی باج و جایزه دادن به ایران است را رد کرده و می گویند القای این مساله یک سوء تفاهم بزرگ است.

"آدام اسمیت" نماینده دموکرات عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه ای با شبکه فاکس، در پاسخ به انتقادات جمهوریخواهان و پمپئو مدعی شد در زمانی که خود پمپئو وزیر خارجه آمریکا بود منابعی از کشورهایی مثل هند و ایتالیا در چارچوب مجوزهای وزارت خزانه داری آمریکا به ایران منتقل شده است و از این نظر این توافق امر تازه ای نیست.

او گفت: این یک سوء تفاهم اساسی از چیستی این پول است. این جایزه نیست زیرا ما پول را پرداخت نمی کنیم. این پول خود ایران است که در کره جنوبی توقیف شده بود، بنابراین جایزه ای در کار نیست."

.

.


بازنشر از : منبع: عصر ایران