1401\11\01 19:13:30


بانوان ایرانی قوی و با اعتماد به نفس بالا هستند. افتتاح پنجره فرهنگی صربستان در کتابخانه ملی

تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان در سفر به ایران، ضمن بازدید از کتابخانه ملّی و اهدای ۳۲جلد کتاب نفیس درباره تاریخ فرهنگی و اجتماعی کشورش، از اعتماد به نفس بالای بانوان ایرانی گفت.

تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان و هیأت همراه، یکم بهمن ماه با حضور در محل کتابخانه ملّی ایران و دیدار و گفتگو با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، از گنجینه و منابع کتابی و غیرکتابی موجود در مخازن کتابخانه ملّی ایران بازدید کرد.

وی همچنین با اهدای ۳۲ جلد کتاب نفیس درباره تاریخ فرهنگی و اجتماعی صربستان، پنجره فرهنگی جمهوری صربستان در کتابخانه ملّی ایران را با حضور علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران افتتاح کرد. تامارا ووچیچ با ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه ملّی ایران گفت: بر اساس آموزه‌های دین اسلام، خداوند پیام‌های خود را از طریق کتاب به مردم منتقل کرده است و من بسیار خوشحالم که از نزدیک تنها قرآن هشت ضلعی در ابعاد بسیار کوچک را در کتابخانه ملّی ایران دیدم و از این موضوع بسیار شگفت زده شدم. وی پس از افتتاح بخش ویژه صربستان در کتابخانه ملّی ایران تاکید کرد: این بخش فرهنگی صربستان، نشان دهنده زوایایی از تاریخ و فرهنگ صربستان است.

بنظر من، سرمایه گذاری در حوزه تفکر از سرمایه گذاری در سایر بخش‌ها بسیار مهمتر است که لازم است توجه بیشتری به این موضوع شود. تامارا ووچیچ ادامه داد: امروزه بسیاری از نیازهای دانشی انسان ازطریق جستجو در اینترنت برطرف می‌شود، اما صلح و آرامش چیزی نیست که در اینترنت بتوان آن را یافت. ما باید به دنبال صلح و آرامش در دنیا باشیم و کتابخانه ها، مرکز صلح و آرامش در دنیا هستند.

در این بازدید با فعالیت بخش‌های مختلف کتابخانه ملّی کشور شما آشنا شدم و از نزدیک شاهد فعالیت بانوان ایران در بخش‌های مختلف بودم و این حضور و پشتکار بانوان ایرانی موجب خوشحالی است. یک ضرب المثل آفریقایی می‌گوید اگر یک آقا آموزش داده شود، یک شخص آموزش می بیند، اما اگر یک خانم آموزش ببیند، درواقع یک کشور آموزش می بیند. از همین رو بسیار خوشحالم بانوان فرهیخته در مسئولیت‌های مختلف در کتابخانه ملّی ایران مشغول به کار هستند.

وی افزود: آنچه در سفر خود به کشور ایران مشاهده کردم حضور خانم‌های ایرانی با دانش‌های تخصصی در علوم و حرفه‌های مختلف بود که زنانی قوی و با اعتماد به نفس هستند و این مهم هدیه‌ای است که با خود به کشورم خواهم برد. تامارا ووچیچ ضمن ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه ملّی ایران گفت: این فرصت برای من بسیار مغتنم بود که با حضور در کتابخانه ملّی ایران با تاریخ و تمدن و فرهنگ غنی ایران بیشتر آشنا شوم و از مهمان نوازی شما بسیار سپاسگزارم. با امضای تفاهم نامه متقابل بین کتابخانه ملّی ایران و صربستان می‌توان درجهت تبادل منابع اطلاعات گام برداشت علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران ضمن خوش آمدگویی به همسر رئیس جمهور صربستان و هیأت همراه، بر گسترش ارتباطات فرهنگی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان تأکید کرد و گفت: کتابخانه‌ها هم قلب و هم مغز جهان هستند و به قول یکی از نویسندگان مشهور اگر روزی تمام منابع انرژی جهان خاموش شوند، باز می‌شود کتابی را از قفسه کتابخانه برداشت و در زیر نور خورشید و یا در زیر نور ماه مطالعه کرد.

وی ادامه داد: با اهدای کتب توسط نماینده محترم جمهوری صربستان به کتابخانه ملّی ایران، از میزان علاقه‌مندی و دلسوزی این بانوی محترم نسبت به مسائل فرهنگی و کتاب‌های ارزشمند بسیار خوشحال شدم و امیدوارم با پیگیری و امضای تفاهم نامه متقابل بین کتابخانه ملّی ایران و کتابخانه ملّی کشور صربستان، در تبادل اطلاعات، تخصص‌ها و منابع اطلاعاتی هر دو کتابخانه گام‌های مثبتی را برداریم. در ادامه معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران نیز به تشریح فعالیت‌های کتابخانه ملّی ایران پرداختند. در این مراسم تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان و هیأت همراه از میراث مکتوب و نفیس موجود در مخازن کتابخانه ملّی ایران همچون قدیمی ترین قرآن موجود در کتابخانه ملّی ایران، تنها قرآن نفیس هشت ضلعی و کوچک دنیا و نقشه‌های قدیمی خلیج فارس بازدید کردند.

علیرضا مختارپور رئیس کتابخانه ملّی ایران نیز نشان یادبود سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و یک جلد کتاب نفیس را به وی اهدا کرد. لازم به ذکر است تامارا ووچیچ در رأس هیأتی و به منظور شرکت در اختتامیه اولین کنگره بین المللی بانوان تأثیرگذار مهمان جمهوری اسلامی ایران بود.. .


بازنشر از : مهر

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

علیرضا مختارپور

صربستان