1403\03\21 12:00:10


اولین تیم بسکتبال دختران سومالی لند، در جایی که هنوز کشور نیست ویدئو

اولین تیم بسکتبال دختران در سومالی لند را ببینید؛ جایی که هنوز کشور نیست. زنان و دختران جوان سومالی لند می‌خواهند راه دیگری را برای کمک به رسمیت یافتن این منطقه و تبدیل شدن به 55 امین کشور آفریقا امتحان کنند.

دختران و زنان جوان سومالی ‌لند یک تیم بسکتبال تشکیل داده اند و به خوبی برای بهتر شدن آن تلاش می کنند.

آنها آرزو دارند روزی به عنوان بازیکنان تیم ملی کشور خود در جهان بازی کنند. اما یک مشکل بزرگ سر راه آنها قرار دارد؛ سومالی لند یک کشور نیست.

به گزارش  رویترز، سومالی ‌لند در سال 1991 از سومالی جدا شد، اعلام استقلال کرد و تا کنون برای به رسمیت شناخته شدن در سطح بین المللی و از سوی دول خارجی تلاش کرده است.

سومالی نیز این منطقه را بخشی از خاک خود می‌داند و استقلال آن را به رسمیت نمی شناسد.

"حفصه عمر" موسس و کاپیتان 21 ساله تیم بسکتبال سومالی لند پرچم سه رنگ این منطقه را به دور خود پیچیده با توپ دریبل می‌کند و آن را به سمت سبد بازی می‌اندازد.

او و دو خواهرش که برای تیم بسکتبال دختران هرجیسا بازی می‌کنند، امیدوارند با بسیج 10 هزار نفر در رسانه‌های اجتماعی، سومالی ‌لند را به عنوان کشوری مجزا روی نقشه قرار دهند.

حفصه عمر می گوید: "سومالی‌ لند خواهان به رسمیت شناخته شدن است و ما معتقدیم می‌توانیم با به دوش انداختن پرچم، صحبت از کشورمان، تبلیغ از طریق ویدئوهای کوتاه تیک تاک یا تصاویر در اینستاگرم بخشی از این شناخت و به رسمیت شناخته شدن باشیم".

مسائل مربوط به سومالی‌ لند از ژانویه گذشته (دی 1402) و پس از توافق‌نامه‌ای بین سومالی‌ لند و اتیوپی کشور همسایه به شدت مورد توجه قرار گرفت.

مقامات محلی سومالی لند طبق قراردادی توافق کردند که در صورت به رسمیت شناخته شدن سومالی لند به عنوان کشوری مستقل از سوی اتیوپی، اجازه دهند تا اتیوپی به بخشی از مسیر خاکی منتهی به دریای سرخ در این منطق خودمختار دسترسی پیدا کند.

این اقدام جرقه اختلافات دیپلماتیک اتیوپی با دولت فدرال سومالی را زد.

سومالی که سومالی لند را بخشی از قلمرو خود می‌داند قراردادی که اجازه می‌دهد اتیوپی به مسیر 20 کیلومتری اطراف بندر بربره و دریای سرخ دسترسی یابد و به مدت 50 سال نیروی دریایی و نفتکش های خود را در پایگاهی مستقر کند، رد کرد.

حالا زنان و دختران جوان سومالی لند می‌خواهند راه دیگری را برای کمک به رسمیت یافتن این منطقه و تبدیل شدن به پنجاه و پنجمین کشور آفریقا امتحان کنند.

 

. .


بازنشر از : منبع: عصر ایران