رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: در هیئت رئیسه فدراسیون درباره شخص خاصی هیچ صحبتی نشده؛ نه کی‌روش و نه هیچ مربی دیگری فعلا مورد بحث نیست. همه صحبت‌های مطرح‌شده گمانه‌زنی است

1401\10\24 18:30:10


صحبتی از کی‌روش و یا مربی خاصی مطرح نشده. فغانی دیگر داور ما نیست

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: در هیئت رئیسه فدراسیون درباره شخص خاصی هیچ صحبتی نشده؛ نه کی‌روش و نه هیچ مربی دیگری فعلا مورد بحث نیست. همه صحبت‌های مطرح‌شده گمانه‌زنی است.

خداداد افشاریان امروز (شنبه) در حاشیه کارگاه دانش‌افزایی داوران فوتبال درباره انتخاب سرمربی تیم ملی اظهار کرد: هنوز صحبت خاصی نکردیم.

ان‌شاءالله با درایت رئیس فدراسیون و اعضای هیئت رییسه بتوانیم با یک سرمربی خوب به جام ملت‌های آسیا برویم. هنوز درباره کسی فکر نکردیم. درباره کی‌روش یا شخص خاصی هنوز هیچ صحبتی نشده است.

افشاریان در مورد اینکه گفته می‌شود اعضای هیئت رئیسه فدراسیون موافق ماندن کی‌روش در تیم ملی هستند، گفت: درباره شخص خاصی هیچ صحبتی نشده؛ نه کی‌روش و نه هیچ مربی دیگری فعلا مورد بحث نیست.

همه صحبت‌های مطرح‌شده گمانه‌زنی هستند.

وی درباره وضعیت تیم ملی امید گفت: برای تیم امید زمان زیادی داریم اما باید در جلسه بعدی هیئت رییسه سرمربی را مشخص کنیم. بحث حضور حبیب کاشانی در تیم امید را هم نمی‌دانم از کجا آورده‌اید. چنین صحبت‌هایی وجود ندارد.

درباره همه مسائل تیم ملی امید در جلسه هیئت رییسه صحبت خواهیم کرد.

فغانی دیگر داور ما نیست

رئیس کمیته داوران در خصوص وارد شدن نام علیرضا فغانی به لیست داوران استرالیا تصریح کرد: به عنوان یک ایرانی خوشحالم که فغانی به لیست استرالیا اضافه شده و افتخار می‌کنم که او آنجاست. با توجه به مهاجرت فغانی به استرالیا و اینکه او در این کشور اقامت دارد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم که نام او از لیست داوران ایران خارج شود و روی تصمیم خود هم مصمم هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر فغانی در فینال جام ملت‌های ۲۰۲۳ سوت بزند، افتخار آن برای استرالیا خواهد بود نه ایران، اظهار داشت: او هیچ مسابقه‌ای را از دست نداده و همه مسابقه‌های مهم را سوت زده است، اما طبق قانون کسی که قرار است در لیست داوران باشد باید حداقل ۱۰ بازی سطح بالای آن کشور را سوت بزند و به همین خاطر او دیگر داور ما نیست.

افشاریان درباره قضاوت پسرش در جام حذفی گفت: او پسر من نیست و داور این کشور است. ۱۰ داور جوان در جام حذفی گذاشتیم و همه عالی بودند.

تاج از زمانی که آمده، با نگاهی باز به مجموعه داوری داشته است.

قضاوت ناظمی شاهکار بود

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در خصوص قضاوت دیدار استقلال و تراکتور نیز توضیح داد: در بازی قبلی استقلال مقابل تراکتور با اشتباه کمک‌داور گل تراکتور آفساید گرفته شد ولی وحید کاظمی آن گل را صحیح اعلام کرد. اشتباه داوری همیشه وجود داشته و گاهی به سود تراکتور و گاهی هم به ضرر این تیم بوده است، اما بدون حب‌ّ و بغض باید بگویم که قضاوت کوپال ناظمی‌ در این بازی شاهکار بود. شاهکار او به اعلام پنالتی اول و پنالتی دوم برمی‌گشت که کاملا درست بود.

در قانون جدید داوری و در زمان ضربه پنالتی یک پای دروازه‌بان باید روی خط باشد، اما وقتی دروازه‌بان ۷۰ سانتیمتر جلو آمده، طبیعی است که کمک‌داور پرچم می‌زند. در این بازی تراکتور هیچ طلبی از داوری ندارد، چراکه تیم داوری خوش درخشید.

رئیس کمیته داوران فدراسیون درباره ادعای هوشنگ نصیرزاده مبنی بر اینکه داوران یک شهر نباید برای تیمی از آن شهر قضاوت کنند، گفت: من حرف او را قبول ندارم. نزدیک به ۴۰ سال است که داوران استان تهران برای کل کشور قضاوت می‌کنند.

شاید زمانی که خود او (آقای نصیرزاده) قضاوت می‌کرد نیز اینگونه بود. ولی هیچ داوری شرف و آبروی خودش را مقابل هیچ تیمی نمی‌فروشد. باید یک شائبه‌ای ایجاد شود که کسی این را بگوید.

در این بازی (استقلال و تراکتور) چه اتفاقی افتاده که این را می‌گوید؟ وقتی که هیچ اتفاقی رخ نداده، دلیلی برای مطرح کردن این صحبت نیست. ولی شاید من نیز باید در چیدن ارنج داوران دقت کنم و می‌شود اتفاقات بهتری رخ دهد.

قرارداد VAR منعقد شده است

افشاریان همچنین در ادامه این گفت‌وگو در مورد تجهیز ورزشگاه‌ها به VAR توضیح داد: رئیس فدراسیون فوتبال در رابطه با تجهیز ورزشگاه‌ها به کمک داور ویدئویی مصمم است و به مسئولان فدراسیون فشار می‌آورد. جلسه دوم با فیفا ۲ روز پیش تمام شد و یک جلسه دیگر هم داریم.

قرارداد وضع شده است و اگر مشکلی وجود نداشته باشد و آموزش داوران تکمیل شود، در لیگ آینده شاهد حضور VAR خواهیم بود. هر باشگاهی باید ورزشگاهش را اعلام کند و نسبت به آوردن کمک داور ویدیویی اقدام کند. همه ورزشگاه‌ها را باید تکمیل کنیم و به نظر مشکلی در این رابطه وجود نخواهد داشت.

به داوران تلنگر زدیم

رئیس کمیته داوران فدراسیون در ارزیابی خود از عملکرد داوران در نیم فصل عنوان کرد: می‌توانستیم بهتر باشیم.

مثلا در انزلی یا قائمشهر بازیکن ۳ متر در آفساید است اما کمک داور آفساید نمی‌گیرد. معلوم است که باید این را بگویم. ما از روز گذشته و در کارگاه دانش‌افزایی اشتباهات داوران را مطرح می‌کنیم و به آن‌ها تلنگر زدیم.

من هنوزم روی حرفم هستم، کمک داورها می‌توانستند بهتر قضاوت کنند.

وی ادامه داد: با پایان نیم فصل، برای داوران لیگ برتری کلاس‌های آموزشی گذاشتیم و اشتباهاتی که در نیم فصل اول داشتند را توسط مدرس کلاس، یعنی مسعود مرادی مورد بررسی قرار دادیم و تلاش کردیم تا رفتارهای نیم فصل اول داوران را بازسازی کنیم. بعد از اتمام کلاس و تست آمادگی جسمانی، امیدوارم بتوانیم با قدرت نیم فصل دوم را آغاز کنیم.

افشاریان درباره انتخاب داوران در مسابقات جام حذفی گفت: اگر به انتخاب داوران توجه کنید، می‌بینید ۷ یا ۸ داور که در لیگ یک خوب قضاوت کردند، در جام حذفی قضاوت کردند که اولین بار بود قضاوت دیدار تیم‌های لیگ برتری را می‌دیدند اما با این حال با نمره خوبی بازی را تمام کردند.

جایی برای اشتباه داوران وجود ندارد

وی ادامه داد: ۱۲۵ نفر از داوران در کلاس دانش‌افزایی حضور دارند و اعتراف می‌کنم این تعداد زیاد است و امیدوارم بتوانیم آن را به یک استاندارد برسانیم. در این کلاس لباس زمستانی داوران را هر چند دیر، اما به همت فدراسیون به آن‌ها دادیم.

جایی برای اشتباه ما داوران وجود ندارد. در نیم فصل اول تیم‌ها گاهی متضرر شدند و به هر حال نیم‌فصل تمام شد.

رئیس کمیته داوران یادآور شد: امیدوارم در نیم‌فصل دوم با همت کمیته انضباطی و فدراسیون، بیشتر به جامعه فوتبال و داوری کمک کنم. اشتباهات نیم‌فصل را نه به داوران بلکه به من ببخشند که شاید من اشتباه چینش یا تصمیم داشتم.

امیدوارم در نیم‌فصل دوم اشتباهات به حداقل برسد و از داوری لذت ببریم.

افشاریان درباره برگزاری کلاس‌های داوری در تهران به جای کیش گفت: تهران مرکز است و اعضای فدراسیون هم همین جا هستند و شرایط راحت‌تری اینجا وجود دارد. کسی که از تبریز بخواهد به کیش برود، برایش سخت‌تر خواهد بود. تهران راحت‌تر بود.

.

.


بازنشر از : منبع: ایرنا


تولید کارتن و سفارش کارتن